Dňa 1. augusta 2024 nadobudla účinnosť novela zákona č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Priblížime vám niekoľko najdôležitejších zmien.
Precizovaná a doplnená bola definícia motorového vozidla pre účely povinného zmluvného poistenia (PZP) motorových vozidiel za škodu spôsobenú ich prevádzkou. Po novom sa motorovým vozidlom rozumie samostatné nekoľajové vozidlo s vlastným mechanickým pohonom s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km za hodinu alebo prevádzkovou hmotnosťou viac ako 25 kilogramov a najväčšou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 14 kilometrov za hodinu. Do tejto kategórie spadá aj prípojné vozidlo, ktoré sa používa s vozidlom bez ohľadu na to, či je pripojené alebo odpojené.
Uvedené znamená, že povinnosť mať uzatvorené PZP sa vzťahuje aj na elektrické kolobežky, segwaye, prípadne autonómne a iné vozidlá, ktoré spĺňajú uvedené parametre.
Prevádzkou motorového vozidla sa rozumie akékoľvek používanie motorového vozidla, ktoré je v súlade s jeho funkciou ako dopravného prostriedku v čase dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, bez ohľadu na jeho vlastnosti alebo terén, na ktorom sa takéto motorové vozidlo používa a bez ohľadu na to, či stojí alebo je v pohybe.
Zákon upravuje aj výnimku z povinnosti uzavrieť poistenie zodpovednosti, a to v prípade invalidného vozíka určeného výlučne na používanie osobou s telesným postihnutím, ktorý sa pre tento účel nepovažuje za motorové vozidlo.
Novela tiež upravila práva poisťovateľa proti poistenému na náhradu poistného pri porušení povinností poisteného.
Dovolíme si poukázať najmä na právo poisťovateľa na náhradu poistného plnenia až do výšky 50 percent úhrnu poistných plnení, ktoré poisťovateľ vyplatil z dôvodu poistnej udalosti, a to v prípade, ak poistený porušil svoju povinnosť oznámiť poistnú udalosť v zákonných lehotách (15 dní po vzniku poistnej udalosti v SR, 30 dní v zahraničí) a toto omeškanie je dlhšie ako 15 dní. V prípade, ak porušenie povinnosti oznámiť poistnú udalosť v zákonných lehotách trvá menej ako 15 dní, nesmie výška náhrady poistných plnení presiahnuť 30 percent úhrnu poistných plnení, ktoré poisťovateľ vyplatil. Uvedené právo má však poisťovňa len v prípade, ak sa poistený nedostal do omeškania v prípadoch hodných osobitného zreteľa. Takým prípadom môže byť napríklad hospitalizácia poisteného, pričom poisťovňa v takom a v podobných prípadoch nemá právo na náhradu vyplateného poistného plnenia.
Poukazujeme tiež na zvýšenie pokút v prípade neuzatvorenia PZP. Aktuálne výšky pokút sú vo výške od 50 do 5 000 eur.
Na záver dávame našim zamestnancom do pozornosti, že v prípade záujmu o PZP poskytuje Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s. pre zamestnancov ŽP GROUP zaujímavé zľavy. Kupóny pre uplatnenie zľavy sú zamestnancom k dispozícii v odbore personalistiky a miezd.