Dňa 23. novembra boli v Súkromnej spojenej škole Železiarne Podbrezová po niekoľkomesačnej rekonštrukcii symbolicky otvorené zrekonštruované priestory sústružníckej a frézarskej dielne. Projekt finančne podporilo vedenie ŽP a.s., vďaka čomu boli pre žiakov vytvorené modernejšie dielne na praktické vyučovanie.
Našu školu zároveň teší, že aj vďaka operačnému programu IROP a projektu „Modernizácia vybavenia praktického vyučovania ako nástroj na zvýšenie počtu žiakov na SSOŠH ŽP“ môže zmodernizovať strojové vybavenie dielní. Podmienky na praktické vyučovanie sa neustále zlepšujú, vďaka čomu môžu žiaci ľahšie nadobudnúť zručnosti a skúsenosti vo svojom odbore.
Mgr. Jozef Zákalický, projektový manažér a hlavný majster odbornej výchovy, hovorí o prínose zmodernizovaných dielní.
„Našou snahou je pripravovať žiakov pre klasické technické profesie v moderných učebniach a dielňach s inovatívnym obsahom vzdelávania a neustále sa prispôsobujúcim novým trendom v jednotlivých odvetviach hutníctva, strojárstva, mechatroniky a elektrotechniky. Dielne sme inovovali v rámci aktuálneho projektu a týka sa aj dielní strojového obrábania kovov, kde ešte stále prebieha dodávka a inštalácia nových strojov. Mohli by sme byť spokojní s týmto stavom, ale stále vidíme priestor vylepšovať pracovné podmienky pre našich zamestnancov a, predovšetkým, pre našich žiakov,“ povedal na úvod Mgr. Jozef Zákalický.
Pohľad do minulosti
Od roku 1989, kedy sa prví absolventi mohli zúčastniť odborného výcviku v novovybudovaných dielňach, ubehlo už 32 rokov. Starší si spomenú, že dovtedy boli dielne v súčasnom Dome športu. Niektoré obrábacie stroje, ktoré vtedy používali, boli premiestnené do nových priestorov. V našej škole plnili účel prakticky až dodnes.
„Ich dlhá životnosť bola spôsobená určite aj ich kvalitou, odborne vykonávanou obsluhou, realizáciou pravidelnej údržby a starostlivosťou. Ďalšie obrábacie stroje sme získali v roku 1996, a to delimitáciou Stredného odborného učilištia strojárskeho Piesok. Najstarší stroj, ktorý sme doteraz mali, bol sústruh SV18RA s kopírkou z roku 1958. Napriek tomu, že bol funkčný, bol morálne zastaralý a nepresný,“ informuje hlavný majster odbornej výchovy.
V roku 2013 boli postupne doplnené obrábacie stroje aj v rámci projektu „Centra odborného výcviku vedecko-technických a obslužných pracovníkov pre duálne vzdelávanie“. Naša škola získala aj prvé CNC stroje, kde sa žiaci učili prvým krôčikom programovania. „Takýmto postupným spôsobom, v spolupráci so zriaďovateľom, sme zmodernizovali časť strojov. Ostatné pôvodné prešli kontrolou technickej inšpekcie, revíznymi kontrolami a boli doplnené o nové bezpečnostné prvky, ktorými sú už nové stroje vybavené bežne. Veríme, že takto inovované poslúžia pre ďalšie generácie študentov,“ dodal Mgr. Zákalický.
Súčasnosť a plány do budúcnosti
V súčasnosti sa v našej škole tešia na novú strednú generáciu CNC strojov, ktoré by mali byť dodané už v priebehu decembra. Bude výzvou pre vyučujúcich, odborných učiteľov, majstrov odbornej výchovy a v neposlednom rade aj pre žiakov naučiť sa nové programovacie jazyky.
„Čo sa týka plánov do budúcnosti, pracujeme na príprave podkladov pre podanie ďalšieho projektu. Chceli by sme inovovať dielne pre ručné spracovanie kovov. V nich máme ešte pôvodné vybavenie, ktoré si udržujeme v prevádzkyschopnom stave. Staré pracovné stoly sme už niekoľkokrát poopravovali vo vlastnej réžii. Pracovné dosky už tiež poznačil zub času. Ostatné technické zariadenia, ktoré sú súčasťou vybavenia dielní, sú rovnako morálne zastarané. Preto urobíme všetko pre to, aby sme aj v týchto dielňach pripravili pre žiakov príjemné prostredie a zabezpečili im všetko potrebné, napríklad nástroje a náradie. Chceme žiakov naučiť zručne narábať a používať, aby sme im uľahčili prechod na vykonávanie odborného výcviku vo výrobných prevádzkarňach podniku Železiarne Podbrezová. Pevne verím, že v konkurencii obstojíme, pripravíme dobrý projekt a získame potrebné zariadenia na nevyhnutnú modernizáciu dielní pre ručné spracovanie kovov,“ zaželal si na záver J. Zákalický.
O tom, ako modernizácia zlepší podmienky nielen pre žiakov, ale aj vyučujúcich a ako si na nové dielne a modernejšie strojové vybavenie zvykajú žiaci, sme sa rozprávali s majstrami odbornej výchovy.
Ing. Jozef Gajdoš
– Modernizácia frézarskej dielne pre mňa prináša dôležitý aspekt. Podstatné celkové zlepšenie výsledku ergonómie pracoviska a tým dotváranie súladu medzi individuálnymi, fyzickými a mentálnymi predpokladmi žiakov. To vyučujúcemu uľahčí a skvalitní výchovno-vzdelávacie metódy práce. Ďalšou vecou je uľahčenie kontroly vyučujúcim pri sledovaní postupu prác na strojoch a zlepšenie výsledkov pri výrobe súčiastok. Pri práci na frézarskej dielni sa na tvárach žiakov zračí spokojnosť. Zároveň možno sledovať ich profesijnú zvedavosť pri používaní novších typov frézok pri nastavovaní hodnôt obrábania pomocou numerických displejov. Zároveň si žiaci potrebujú potvrdiť znalosti zo základných matematických poučiek pri odčítavaní rozmerov v osiach x, y, z používaných v trojrozmernom priestore.
Mgr. Vlastimír Veverka
– Nielen žiakov, ale samozrejme aj nás majstrov odbornej výchovy teší „prírastok“ v podobe nových strojov a zrekonštruovaných dielní. Máme pekne vynovené priestory, dostatok denného svetla cez nové svetlíky, LED osvetlenie či novú podlahovú krytinu. Žiaci sa tešia na prvé kontakty s novými strojmi. Sami si k nim vyrábame rohože, aby boli bezpečné pri práci a zároveň, aby sme predchádzali poškodeniu novej podlahy dielní. V ďalšej fáze sa budeme venovať školskému výchovnovzdelávaciemu procesu a praktickým činnostiam na kovoobrábacích strojoch. Začíname jednoduchými sústružníckymi operáciami a postupne budeme prechádzať k zložitejším prácam.