Kalendárny rok s dvomi dvadsiatkami sa do histórie zapíše najmä kvôli celosvetovej zdravotnej hrozbe s názvom koronavírus. Okrem strát na ľudských životoch spôsobuje šírenie ochorenia Covid 19 aj nemalé ekonomické škody, no veľký vplyv má súčasná situácia aj na duševné zdravie ľudí. Hoci si mnohí tento fakt ani neuvedomujeme, nakoľko denne riešime existenčné problémy, predsa len má naša zdravotná kondícia aj svoju psychickú stránku. Aj keď neexistuje zaručený spôsob alebo návod ako súčasné obdobie prekonať v duševnej rovnováhe, predsa len vám chcem ponúknuť pár myšlienok, ktoré k tej spomínanej rovnováhe môžu dopomôcť a urobia váš život znesiteľnejším a príjemnejším. Na stránkach firemných novín vám postupne odhalím pohľad na súčasnú nelichotivú situáciu očami psychológa a pokúsim sa vám dať aj niekoľko praktických návodov na to, aby ste obmedzenia a novovzniknuté situácie zvládli a možno ich otočili vo vlastný prospech. Majte na pamäti, že táto situácia nebude trvať večne a po jej uvoľnení môžete nové vedomosti využiť vo svojom živote a obohatiť ho tak o nové poznania.
Aj napriek tomu, že je začiatok novembra, môžete mať pocit, že sme sa vrátili v čase do marca či apríla. V niečom je to iné, v niečom rovnaké, avšak v mnohých veciach sú obdobia podobné. Prišli sme o bežný život, na ktorý sme boli doteraz zvyknutí. Opäť zažívame obmedzenia, ktoré majú chrániť naše zdravie. Na druhej strane prinášajú zmenu v živote, oklieštili možnosť stretávania sa s druhými ľuďmi a zamedzili vykonávanie rôznych aktivít. Je prirodzené, že to vo vás vyvoláva rôzne emócie. Negatívne emócie ako hnev, strach, úzkosť, obavy, pocit krivdy či neslobody a možno aj niektoré pozitívne pocity ako úľava z toho, že svet sa spomalil a vám odpadli nepríjemné povinnosti. Všetky tieto emócie sú prirodzené. Dokonca necítiť sa rovnako každý deň je prirodzené. Dôležité je uvedomovať si svoje pocity a pravidelne ich ventilovať. Zverte sa s nimi niekomu, komu dôverujete, kto vám je blízky. Nezostávajte v tom sami. Možnosti kontaktu sú obmedzené, ale nevymizli. Súčasná doba prináša množstvo spôsobov, od obyčajného porozprávania sa so susedom cez plot v záhrade, telefonát svojej vzdialenej rodine, až po využitie sociálnych sietí.
Obmedzenia vlády zasiahli aj možnosť venovať sa aktivitám, ktoré máme radi. Kino, divadlo, koncerty, posilňovňa alebo návšteva plavárne sú na najbližšie obdobie zrušené. Možnosť slobodného pohybu a cestovania je taktiež nateraz zamedzená. Omnoho viac času trávime doma. Niektorí z nás možno zostanú v karanténe. V priebehu niekoľkých dní, týždňov smte vypadli zo svojho stereotypu a vznikol akýsi „prázdny čas“, na ktorý nie sme zvyknutí. No netreba sa na vzniknutú situáciu pozerať len negatívne. Pokúsme sa pozrieť na tieto dni ako na možnosť naučiť sa niečo nové o svete, o druhých ľuďoch a aj o sebe. Položme si otázku: „Ako efektívne môžem využiť tieto dni? Čo môžem z tejto situácie vyťažiť? Kam sa môžem posunúť? Čo nové sa môžem naučiť? Čo prospešné môžem spraviť?“.
V médiách často prezentujú a povzbudzujú nás k tomu, aby sme sa starali o svoje fyzické zdravie. Avšak nezabúdajte ani na starostlivosť o svoje duševné zdravie a budujte si akúsi duševnú imunitu, ktorá vám pomôže bojovať s náročnými situáciami. Počas dňa si vyhraďte čas pre seba. Venujte sa tomu, čo prežívate. Vyhraďte si viac času na ventilovanie stresu. Buďte s tými, ktorých máte radi a sú pre vás dôležití. Robte veci, ktoré vás napĺňajú. Ponúkam aj pár konkrétnych návrhov ako sa starať o svoje duševné zdravie:
• Rozhovor – nezostávajte sami, majte oporu v niekom. Vyrozprávajte sa z toho, čo si v sebe nosíte. Úprimne, pravdivo, nie len povrchne. Na druhej strane, buďte aj tými, ktorí počúvajú a ponúknu svoj čas pre tých, ktorí potrebujú byť vypočutí. Prejavte im porozumenie a súcit nad ich ťažkosťami. Možno im pomôže aj dobre mienená rada z vášho života.
• Knihy, filmy – sústreďujte svoju pozornosť na príbeh. Ponorte sa do príbehu druhých ľudí. Vžite sa do života hrdinu príbehu. Vyberte si žáner, ktorý máte radi. Bude to rozprávka, pri ktorej si vaša duša oddýchne, akčný film, kde svojmu telu doprajete dávku adrenalínu alebo komédia, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári? Je to len na vás. Pukance si ľahko pripravíte doma v mikrovlnke. Pohodlne sa usaďte a vychutnávajte si komfort vášho provizórneho domáceho kina.
• Šport – uvoľní myseľ a uvoľní hormóny šťastia. Súčasné nariadenia povoľujú pobyt v prírode, kde si môžete zabehať alebo skúste cvičiť doma s vlastnou váhou. Pohľadajte náčinie na cvičenie, ktoré ste si kúpili v rámci novoročného predsavzatia. Stiahnite si k tomu aplikáciu s cvičebným programom alebo počúvajte len vlastné telo, ktoré vám určí limity.
• Domáce práce – zmysluplne vyplnia čas, zamestnajú myseľ. Navarte jedlo, ktoré ste si dlhšie nepripravili. Zavarte si kompóty na zimu a spracujte ovocie z tohtoročnej jesene. Upracte staré skrine. Opravte to, čo ste dlhšie odkladali. Prišite odpadnuté gombíky na kabáte, ktorý ste od poslednej jesene nenosili práve kvôli chýbajúcemu gombíku. Dokončite nedokončené plány vo vašej domácnosti. Prípadne sa pustite do niečoho nového, čím si váš domov zveľadíte, skrášlite.
• Hudba – doprajte si relax pri tvorení alebo počúvaní hudby. Vypočujte si svojho obľúbeného speváka, hudobníka či kapelu. Oprášte starú gitaru, husle, klavír alebo iný hudobný nástroj, na ktorý viete hrať. Zopakujte si akordy a noty aktívnou hrou. Pustite si pesničky z internetu a zatancujte si. Vyskúšajte karaoke alebo tanečné hry na hracích konzolách s rodinou alebo spolubývajúcimi.
• Oddych – myseľ a telo potrebujú priestor na regeneráciu v každom čase. O to viac vtedy, keď ste v strese. Venujte čas nie len povinnostiam, ale aj – pokiaľ je to možné – svojim doterajším koníčkom. Prípadne si spravte domáci wellness. Pustite si relaxačnú hudbu, uvoľnite sa v horúcom kúpeli, poproste partnera o masáž, spravte si peeling a naneste si hydratačnú masku. Zabaľte sa do deky a vychutnajte si teplý čaj. Teplo pomáha odbúravať stres a prináša pocity uvoľnenia a bezpečia.
• Písanie – vypíšte sa. Či už to bude denník, do ktorého si zaznamenáte svoje zážitky, pocity, myšlienky alebo napíšete príbeh. K textu môžete pridať ilustrácie. Ak vás od detstva zaujímali komiksy, teraz máte príležitosť vymyslieť ten svoj. Nebojte sa, stránky papiera znesú veľa. Výhodou je, že vám k tomu stačí obyčajné pero, pastelky a papier.
• Maľovanie, kreslenie – umenie pomáha vyjadriť to, čo nedokážeme vypovedať slovami. Pohľadajte doma pastelky alebo temperové/vodové farby a namaľujte to, čo vy sami chcete, čo sa vám páči. Nezáleží na tom, či vymaľujete omaľovánku, nakreslíte krajinku, portrét alebo sa vaša maľba bude podobať na dielo abstraktného umelca. Maľujte a kreslite tak, ako to cítite.
• Prechádzka, príroda, turistika – aktuálne obmedzenia dovoľujú pobyt v prírode. Využite túto možnosť pre pobyt na čerstvom vzduchu a objavovanie krás prírody vo vašom regióne. Či už to bude krátka prechádzka po práci alebo celodenný výlet. Máte miesto, ktoré sa už dlhšie chystáte navštíviť? Ak je to v rámci vášho okresu, jeho návštevou neporušíte žiadne obmedzenie.
Dobrou správou je, že prvú vlnu máme za sebou. Prečo je to dobrá správa? Práve preto, že môžete čerpať zo svojich vlastných skúseností. Pokúste sa zamyslieť, čo vám pomohlo zvládnuť prvú vlnu pandémie, pri čom ste si oddýchli a načerpali sily do ďalších dní. Pokiaľ sa dá, pokračujte v tom aj naďalej. Sú to vaše konkrétne zdroje, ktoré vám môžu pomôcť prekonať nastávajúce ťažkosti. Samozrejme, tvorivosti a bádaniu sa medze nekladú. Skúste objaviť ďalšie oblasti, ktoré oživujú vašu dušu. Čím viac zdrojov máte, tým jednoduchšie je „dobiť si baterky“ a teda tým stabilnejšie môže byť vaše duševné zdravie.
Možno vám napadla otázka, ako prežiť dni obmedzeného pohybu alebo karantény, ktoré budete tráviť prevažne doma. Stanovte si harmonogram dňa. Ten vám poskytne oporné body a ochráni vás pred nudou. Je prirodzené, že vám počas dňa vystanú aj iné než naplánované povinnosti a teda ho nesplníte na 100%. Dôležitejšie však je, že večer pred spaním budete vedieť, čo vás ďalší deň čaká. Súčasne vám pomôže aj vytvorenie si plánov. Neplánujte veľmi dlhodobo. Iba na 1 až 2 dni vopred. Samozrejme, niektoré veci je potrebné plánovať dlhodobo. V takomto prípade sa svojich plánov nedržte striktne, buďte pripravení na to, že okolnosti sa môžu zmeniť a budete sa musieť prispôsobiť, pozmeniť plány a možno ich až zrušiť. Neznamená to, že si svoje sny nebudete môcť naplniť v inom, priaznivom čase. Treba byť trpezliví a vytrvalí.
V neposlednom rade považujem za dôležité povzbudiť vás k láskavosti k druhým ľuďom vo vašom okolí. Manžel/ka, suseda, deti, svokor, kolegyňa, poštárka, vodič autobusu – každého z nich, rovnako ako vás, sa dotýkajú udalosti vo svete. Aj pre nich je toto obdobie náročné, zaťažujúce, nesú si v sebe strach a stres. Majte k sebe navzájom súcit, podporte druhých ľudí hoci len letmým úsmevom, malým nezištným gestom, slovom povzbudenia či pochvaly. Alebo si zahryznite do jazyka a odpusťte si aspoň jednu kritiku, uštipačné slovo. Komunikujte navzájom dobrým, efektívnym spôsobom prinášajúcim porozumenie, podporu. Pamätáte sa, ako prvá vlna pandémie priniesla akúsi väčšiu súdržnosť medzi ľuďmi? Dobrovoľné šitie rúšok a ich roznášanie dôchodcom, potlesk pre zdravotníkov, vypomáhanie s nákupmi a zabezpečením základných životných potrieb najviac ohrozeným ľuďom, a pod. Prinavráťte sa k solidárnosti a myslite na druhých ľudí a ich potreby.
Na záver vám ponúkam – podľa môjho názoru – najhlavnejšiu myšlienku dnešného článku. Nech je situácia akokoľvek náročná, nezabúdajte na láskavosť k samému sebe. Netlačte na seba, oceňte sa aj za drobné úspechy, nevyčítajte si svoje zlyhania, ale pozrite sa radšej na to, ako sa z nich môžete poučiť. Jednoducho povedané – majte k sebe súcit. Doprajte svojej duši to, čo potrebuje. Snažte sa žiť svoj život čo najnormálnejšie, najprirodzenejšie. A ako som v úvode spomenula, aby bola pre vás súčasná situácia čo naj-znesiteľnejšia, budem vám postupne poskytovať niekoľko psychologických rád týkajúcich sa rôznych oblastí života. Dnes to bolo pár rád, ako sa starať o svoju dušu. V najbližšom čísle firemných novín vám priblížim tému Ako (pre)žiť svoj život v domácom prostredí so zameraním najmä na deti a mládež, ktoré sa aktuálne vzdelávajú prostredníctvom dištančnej výučby.