Prichádzajú teplejšie dni a epidemiologické opatrenia sa postupne uvoľňujú. Podľa MUDr. Kataríny Bergendiovej, PhDr., klinickej imunologičky a alergologičky, je vhodné v súčasnosti dočasne znížiť frekvenciu aj intenzitu tréningov na udržiavanie kondície. Potrebné je dodržiavať všetky opatrenia v súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou hrozbou. Imunitný systém a obranyschopnosť proti vírusom a baktériám ovplyvňujú rôzne faktory vrátane fyzickej aktivity.
Rekreačný šport alebo primerané krátkodobé telesné cvičenie tri – štyrikrát do týždňa v trvaní 15 až 60 minút pri 40 až 60-percentnej intenzite maximálnej spotreby kyslíka, prípadne tepovej frekvencie, má na imunitný systém stimulačné účinky, prípadne jeho aktivity výraznejšie neovplyvňuje. Naopak, dlhotrvajúci a intenzívny tréning, viac ako päťkrát týždenne pri viac ako 80 percentnej spotrebe kyslíka či tepovej frekvencie, bez nedostatočnej regenerácie, môže oslabiť imunitu a spôsobiť zníženú obranyschopnosť jedinca.
Existuje mnoho faktorov ovplyvňujúcich imunitný systém a veľmi významným je duševná rovnováha.
Z vitamínov je najdôležitejší dostatočný prísun železa, selénu, zinku, vitamínov C a D. Selén je nenahraditeľný prvok pre udržanie normálneho oxidačno – redukčného stavu každej bunky a tým aj pre funkciu normálneho imunitného systému. V ľudskom tele je veľmi komplexné pôsobenie vitamínu D. Ovplyvňuje metabolizmus vápnika a fosforu, podporuje vstrebávanie vápnika z čreva a spolu s hormónom prištítnych teliesok aj rezorpciu kostí. Posilňuje imunitný systém a aktivuje vrodenú imunitu. Vitamín C má svoju úlohu nielen v prevencii mnohých ochorení, ale má aj významný terapeutický potenciál, hlavne vďaka schopnosti pôsobiť proti oxidačnému stresu, ktorý sa podieľa na vzniku mnohých ochorení charakterizovaných chronickým zápalom.
Pohyb je nevyhnutný
Nedostatkom pohybu je postihnutých zhruba 70 percent svetovej populácie. Pritom je známe, že nedostatok pohybu pre človeka predstavuje rovnaké riziko ako vysoký krvný tlak, krvné tuky a obezita. Dokonca aj ľudia bez nadváhy si zvyšujú nedostatkom pohybu riziko kardiovaskulárnych chorôb dvojnásobne.
Pre ľudí fyzicky neaktívnych sa uvádza ako nevyhnutné minimum 30 minút pohybu denne, 3,5 hodiny týždenne. Aj kratšia fyzická aktivita je pre človeka prospešná. Bolo dokázané, že rýchla chôdza hodinu a pol týždenne alebo plávanie trištvrte hodiny týždenne, znížili riziko srdcových príhod o 90 percent. Pre deti je odporúčané minimum pohybovej aktivity na hodinu denne.
Odporúčané športy
Plávanie – lepšia výdrž srdca, kapacita pľúc a posilnenie svalov spolu s udržaním zdravej hmotnosti.
Tenis – je jedným z najlepších spaľovačov tukov. Vďaka nemu si vybudujete veľkú silu.
Veslovanie – bezpečné chudnutie aj posilňovanie, buď na trenažéri alebo v prírode.
Squash – rozvíja koordináciu očí a rúk.
Bicyklovanie – cyklistika prospieva telu nielen tým, že spaľuje kalórie, ale omladzuje aj mozog a prináša pocit šťastia.
Bežkovanie na kolieskových lyžiach – tento šport zapája do pohybu celé telo, nielenže sa spaľuje veľa kalórií, ale udržuje aj dobrú kondíciu.
Beh – behanie je dnes in, posilňuje nielen svaly, ale aj kosti a prospieva k celkovému zdraviu a psychickej pohode.
Volejbal – nielen naštartuje metabolizmus k spáleniu veľkého množstva kalórií, ale pomáha aj koordinácii a zlepšuje náladu.
Gymnastika – vyžaduje flexibilitu, silu a dobrú kondíciu, ale aj veľkú psychickú odolnosť a schopnosť sústrediť sa.
Turistika – prináša krásne pohľady, prospieva srdcu, odbúrava stres a úzkosť.
Basketbal – pri basketbale sa zbavíte množstva kalórií, ale aj stresu, zlepší sa vám priestorová orientácia, schopnosť rozhodovať, koordinácia a sebadôvera.