Prečo používať elektronický výplatný lístok?

Ilustračné foto: pexels.com

Výplatný lístok je dokument s mnohými dôležitými údajmi. Obsahuje informácie o odpracovaných dňoch, peňažných odmenách, zostávajúcich dňoch dovolenky či odvodoch pre štát. Súhrnne možno povedať, že ide o pomyselné vysvedčenie zamestnanca za odvedenú prácu. Každý zamestnávateľ na Slovensku je povinný doložiť ho k mzde. Akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová ho posiela buď v elektronickej alebo tlačenej papierovej forme, na základe rozhodnutia zamestnanca. 

Hoci sa svet digitalizuje, v našej spoločnosti ešte mnohí používajú tlačený výplatný lístok. Pritom jeho elektronická verzia prináša viacero pozitív – od možnosti zasielania rôznych doplnkových príloh až po šetrenie času a energie. V súčasnosti možno povedať, že výplatný lístok v tlačenej podobe bude onedlho prežitok. V niektorých spoločnostiach a rôznych firmách po celom Slovensku už takáto forma ani neexistuje. Svet sa totiž modernizuje a posúva vo všetkých oblastiach.

„Uvedomujeme si, že mnohí zamestnanci sú na tlačený výplatný lístok zvyknutí. Avšak, používanie jeho elektronickej formy je určite krok smerom dopredu,“ povedal Štefan Juhaniak z odboru personalistiky a miezd.

„Tlačený výplatný lístok si zamestnanci odkladajú, aby ho mali v prípade potreby vždy k dispozícii. Lenže časom sa môže doklad stratiť, omylom ho vyhodíte či niekam založíte. My síce dokážeme opätovne vytlačiť výplatné lístky aj zo staršieho obdobia, ale za vybavením je potrebné osobne chodiť, preukazovať sa, čakať a sú s tým spojené i ďalšie nevyhnutné kroky.“

Natrvalo v mailovej pošte

Výhody elektronického zasielania určite stoja za povšimnutie. „Tou najväčšou je, že zamestnanec má lístok stále k dispozícii vo svojej mailovej schránke. Čiže, pokiaľ ho úmyselne nevymaže, zostáva u neho natrvalo. Obavy zo zneužitia sú neopodstatnené. Keď chce zamestnanec otvoriť svoj výplatný lístok, pri prihlásení sa do počítača, mobilu alebo iného zariadenia je nutné použiť heslo. Rovnako tak pri prihlásení do mailu. Samotný lístok je taktiež chránený unikátnym kódom, ktorý bol vygenerovaný pri podpise dohody o doručovaní dokumentov elektronickými prostriedkami. Takže nikto iný, okrem samotného zamestnanca, sa k údajom vo výplatnom lístku nedostane. Písomný lístok ľahko zabudnete, napríklad na stole, a tak sa môže stať, že bude mať k nemu prístup aj iná osoba,“ vysvetlil Š. Juhaniak.

Ako bolo spomenuté vyššie, zvolené heslo, vďaka ktorému otvoríte výplatný lístok, dostáva zamestnanec pri podpise dohody o doručovaní dokumentov elektronickými prostriedkami. Ak si nepraje zamestnanec inak, heslo je vygenerované automaticky. V prípade, že ho chce zmeniť, požiada o novú dohodu.

„Mail je výborný distribučný kanál. Okrem výplatného lístka dostane zamestnanec do svojej schránky aj ďalšie dokumenty, týkajúce sa, napríklad, daňových vecí, alebo iných dokumentov vyplývajúcich zo zmeny zákona, ako bol aj mzdový výmer,“ doplnil Š. Juhaniak.

 K dispozícii v mobile

Pri elektronickom výplatnom lístku odporúčame, aby ste zadali radšej súkromnú mailovú adresu ako pracovnú. „Ak dôjde ku skončeniu pracovného pomeru, zamestnancovi zanikne aj služobný mail. Tým pádom sa už k svojím výplatným lístkom nedostane. Ale riešenie existuje i v tomto prípade. Stačí len požiadať o zaslanie na inú mailovú adresu,“ vysvetlil personalista.

Ďalšou výhodou je, že v prípade potreby, napríklad pri vybavovaní úveru alebo lízingu, nemusíte so sebou nosiť vytlačené výplatné lístky, ale ich máte uložené v mobile, tablete alebo notebooku. Stačí len zadať správne heslo.

Chránime životné prostredie

V neposlednom rade je potrebné myslieť aj na ekologický aspekt. „Tlačenie výplatných lístkov znamená množstvo kilogramov spotrebovaného špeciálneho papiera, elektrickej energie, ale aj náplní do tlačiarní a fyzickú prítomnosť osôb, ktoré tieto kroky zabezpečujú. Tým pádom ide o ďalšie vynaložené finančné prostriedky. Napríklad, aj mobilní operátori už využívajú takmer výlučne elektronickú formu zasielania faktúr svojím zákazníkom. Elektronické výplatné lístky tak šetria čas a aj náklady. Preto odporúčame zvážiť zamestnancom našej spoločnosti ich používanie,“ doplnil Š. Juhaniak a pokračoval: „Elektronizácii sa nevyhneme. Je súčasťou vývoja spoločnosti. Nemusí sa nikto ničoho obávať, všetky údaje sú starostlivo chránené a prakticky neexistuje šanca, aby sa niekto k vášmu dokladu dostal. Nejde o žiadnu novinku, ktorú sme si vymysleli, ale o štandardnú formu zasielania údajov, ktoré je praktické, rýchle a spoľahlivé.“

Aký je postup?

Ak ste sa rozhodli vymeniť papierový výplatný lístok za elektronický, stačí len požiadať vašu mzdovú účtovníčku, ktorá vám zabezpečí dohodu o doručovaní dokumentov elektronickými prostriedkami. Následne zadáte svoju mailovú adresu a výplatný lístok vám bude prichádzať na mail.

„Mailové schránky sú dostatočne chránené. V prípade potreby alebo pri nejakých nejasnostiach sa pokojne obráťte na mzdovú učtáreň. Elektronická forma je určite plusom a krokom k modernizácii našej spoločnosti. Odporúčame aj z vyššie spomenutých hľadísk využívať práve túto podobu zasielania výplatných lístkov,“ dodal Š. Juhaniak.