Prírodou prešiel tisícky kilometrov. Peter Mlynarčík spoznáva zaujímavé miesta doma i v zahraničí

Na vyhliadke v Kremnických vrchoch, ferrata Skalka. Foto: archív P. MlynarčíkaPrírodu brázdi viac ako polstoročie. Okrem objavovania domoviny navštívil mnohé krajiny sveta a každá v ňom zanechala určitú stopu. Ročne zorganizuje desiatky turistických výletov po Slovensku i v zahraničí. Pohyb sa stal jeho každodennou záležitosťou a spoznávanie životným krédom. Peter Mlynarčík je aktívny dôchodca, ktorý bol v minulosti aj riaditeľom Stredného odborného učilištia hutníckeho (dnes Súkromná spojená škola Železiarne Podbrezová, pozn. red.). Roky pripravoval mladých ľudí do života a výraznú stopu zanechal aj vo zváračskej škole. Pri pedagogickej činnosti zostal až do dôchodku a popri práci sa naplno venoval svojim koníčkom. Zároveň spolupracoval aj s redakciou novín Podbrezovan.

Počas základnej školy sme boli na výlete v Slovenskom raji a tam som sa dostal k pešej turistike. Navyše, ako dieťa som čítal knižky o Afrike od cestovateľov Zikmunda a Hanzelku, ktoré sme mali doma. Už vtedy ma to začalo ťahať dobrodružným smerom,“ začal svoje rozprávanie náš bývalý kolega.

Popri zamestnaní v Železiarňach Podbrezová sa pravidelne zúčastňoval turistických akcií. V roku 2000 sa stal predsedom Klubu slovenských turistov ŽP Šport, a.s. Ten mal bohaté spektrum pôsobnosti.S turistami na severe Islandu. Foto: archív P. Mlynarčíka

„Organizovali sme lyžiarske zájazdy, ale aj vodnú, pešiu či vysokohorskú turistiku doma i v zahraničí. Okrem toho sme obnovovali turistické značky, chodníky a realizovali mnoho ďalších aktivít,“ hovorí o činnosti klubu, ktorého členom boli mnohí zamestnanci podbrezovských železiarní. Aj keď klub už dnes neexistuje v takej forme ako v minulosti, stále má svojich priaznivcov, pričom ich počet neustále narastá.

Stovka podujatí

Peter Mlynarčík bol odjakživa mimoriadne aktívny. Hoci mal pri organizácii výletov plné ruky práce, táto činnosť ho vždy napĺňala, čo platí dodnes. Hľadá zaujímavé trasy, zabezpečuje dopravu, nocľah a všetko, čo súvisí s hromadnými akciami pre členov i nečlenov združenia. Ročne usporiada s priateľmi desiatky turistických podujatí a navštívi mnohé zaujímavé miesta.

Island ponúka mnoho prírodných krás. Foto: P. Mlynarčík„Vlani sme zorganizovali približne sto podujatí, ktorých sa zúčastnilo takmer 1 500 ľudí rôznych vekových skupín. Mám radosť, že ľudia majú vzťah k prírode. Chodia aj deti a veľmi sa im to páči. Je normálne, že sa počas dospievania neskôr odmlčia a venujú sa iným záľubám, no pozitívne je, že sa často po rokoch vrátia. V našom klube máme asi 50 stabilných členov, medzi nimi sú aj turisti v staršom veku. Sme radi, že turistické akcie máme stále pre koho organizovať,“ priznáva vášnivý milovník prírody a dodáva, že na jednotlivé akcie sa môže pridať ktokoľvek. Stačí len sledovať dianie v podbrezovskom turistickom klube.

Jaskyne i bývalé bane

Ak ešte zostaneme na Slovensku, Peter Mlynarčík prešiel takmer všetky naše pohoria, ferraty a turistické značkované trasy. V zozname vrcholov, ktoré zdolal, nájdeme i Gerlachovský štít a mnoho ďalších.

„Okrem zdolávania kopcov rád spoznávam jaskyne a bývalé bane. Aby som bol konkrétny, spomenúť môžem bývalé bane na meď v Ľubietovej, bane v Banskej Štiavnici či Dubnícke opálové bane v Slanských vrchoch, ktoré sú najväčšie a najstaršie na svete,“ dozvedáme sa.

„Slovensko má rozhodne čo ponúknuť. Aj keď som v zahraničí, domov sa vždy rád vraciam a následne opäť vyrážam na potulky. Ja osobne rád objavujem niečo nové a nepoznané. V minulosti som bol aj značkár, preto ma osobne teší, že pribúda značených turistických chodníkov a ferrát. Slovensko sa tak zviditeľňuje a je atraktívnejšie.“

Bohatý zoznam krajín

Bývalý pedagóg rozpráva mimoriadne pútavo a poslucháč by ho dokázal počúvať dlhé hodiny. Zážitky, ktoré za roky nadobudol, sa nedajú zrátať a isto by z nich vzniklo nejedno cestopisné dielo. Veľa spomienok má z ciest do zahraničia. Ročne ich absolvuje niekoľko, zväčša s manželkou, priateľmi alebo členmi podbrezovského klubu.

„Každá krajina je niečím výnimočná a krásna, lebo keď do nej prichádzate, je to niečo nepoznané. Navštívil som mnoho krásnych kútov, či už bližšie alebo ďalej od Slovenska a každý z nich mi niečo dal,“ priznal.

V zozname krajín, kde náš bývalý kolega dral svoje turistické topánky, by sme našli aj exotiku – Omán, Maldivy, Maurícius, Tunisko a viaceré ďalšie. V minulosti vystúpil aj na Mont Blanc, vyskúšal si potápanie a ako hovorí, veľmi ho fascinujú ostrovy.Pozorovanie veľrýb na Islande. Foto: archív P. Mlynarčíka

„Osobne mám rád kombináciu turistiky a kúpania sa v mori. Srdcovkou je Egypt, keďže ma zaujíma jeho história. Mám za sebou výstup na vrch Sinaj. Putovanie sa začalo v noci s čelovkami, pričom vonku bolo dosť chladno. Išli sme do výšky viac ako 2 200 metrov nad morom a čakali na východ slnka. Po tomto zážitku sme zišli dole, kde už bolo veľké teplo. Kúpanie v mori po túre nám preto rozhodne padlo vhod,“ spomína na jeden z výletov.

Čarovný Island

Sympatický cestovateľ spomína aj na ostrovy, napríklad Krétu, kde prešiel roklinou Samaria, ktorá je najdlhšia v Európe. Očarilo ho tiež jordánske skalné mesto Petra, schované pred zrakmi bežných ľudí, ale aj Korzika so Sicíliou.Egypt je pre skúseného cestovateľa srdcovou záležitosťou. Foto: P. Mlynarčík

„Lákajú ma aj arabské krajiny. Je to predsa len iná kultúra. Spomínam si na Omán, ktorý ma dostal svojou krásou. Nie je to len púšť, ako by si niekto mohol myslieť. V okolí sú vysoké hory, vodopády a zalesnené oázy. Zaujímavosťou je, že sme tu stretli divé ťavy.“

Skúsený turista nám porozprával o tisícoch ďatľových paliem v Tunisku, najdlhšom lanovom sklze na svete v Spojených arabských emirátoch či ľadovcoch vo Švajčiarsku. Páči sa mu i Česká republika, Poľsko a Nórsko. Jeho posledná zahraničná cesta smerovala na Island, odkiaľ sa vrátil pred niekoľkými týždňami.

„Island nie je len krajinou ohňa a ľadu, ale aj vodopádov a horúcich prameňov. Kúpanie v prírodnej teplej vode bola naša obľúbená aktivita po celodennom spoznávaní. Domov sme si odniesli množstvo zážitkov. Island je totiž kúskom sveta, kde stále prevažuje sila prírody.“

Príroda v Ománe má rozhodne svoje čaro. Foto: P. MlynarčíkPeter Mlynarčík neustále kuje nové a nové plány. Ako však hovorí, na všetko je potrebná istá postupnosť. „Okrem spoznávania našej krásnej krajiny by som v budúcom roku chcel navštíviť Thajsko, pretože Áziu nemám veľmi prebádanú. Naša planéta nám ponúka obrovské množstvo krás a som rád, že ich môžem postupne spoznávať. Mám ešte veľa cestovateľských a turistických snov a verím, že sa mi ich postupne podarí napĺňať,“ uzavrel.