Dňa 1. augusta bol do funkcie riaditeľa dcérskej spoločnosti ŽP VVC s.r.o. menovaný Ing. Pavol Beraxa, PhD., ktorého sme požiadali o rozhovor:
V ŽP VVC s.r.o. ste od jeho vzniku, 1. augusta 2008, čiže celých jedenásť rokov. Predtým ste pracovali aj v ŽP a.s. Ako si spomínate na svoje začiatky?
– Moje začiatky v Železiarňach Podbrezová sa datujú do obdobia môjho detstva, kedy som ešte ako chlapec dostal príležitosť nazrieť do výrobných procesov vo vtedajšej novej a modernej prevádzkárne na výrobu bezšvíkových rúr. Skutočné praktické stretnutie so „svetom podbrezovských železiarov“ som však absolvoval až počas vysokoškolských štúdií, kedy som cez letné prázdniny pracoval ako brigádnik v prevádzkarni valcovňa rúr, v profesii strojného zámočníka a kontrolóra povrchu rúr na úpravni. Po ukončení vysokoškolského štúdia, a dva a pol ročnom pracovnom štúdiu v zahraničí, som sa v roku 2006 zamestnal v Železiarňach Podbrezová ako kalič v prevádzkarni výroba náradia. Zakrátko po mojom nástupe bolo v ŽP a.s. vypísané výberové konanie na pozíciu výskumného a vývojového pracovníka vo vtedajšom oddelení vývoja technológií a materiálov, kam som po úspešnom absolvovaní výberového konania nastúpil. Keďže 1. augusta 2008 vzniklo ŽP Výskumno-vývojové centrum s.r.o., stal som sa výskumno-vývojovým zamestnancom v tejto spoločnosti. Neskôr som začal pôsobiť v pozícii vedúceho oddelenia materiálového inžinierstva a od roku 2014 ako zástupca riaditeľa pre výskum a vývoj.
Čo vás motivovalo zamestnať sa v ŽP a.s.?
– Keďže pochádzam z pravdepodobne najpočetnejšej železiarskej rodiny pôsobiacej v ŽP a.s., svojmu osudu som sa nevyhol. Je to minimálne štvrtá alebo piata generácia. Silnou motiváciou pracovať v ŽP a.s. boli aj bohaté športové a rekreačné možnosti nášho regiónu. Takže aj príroda a životné prostredie zavážili v mojom rozhodnutí zostať takpovediac „doma“.
V rámci našich výskumno-vývojových činností vidím veľký priestor na zapojenie sa do národných aj medzinárodných projektov.
Čo bude vašou prioritou vo funkcii riaditeľa ŽP VVC s.r.o.? Aké sú vaše plány a vízie do budúcnosti?
– V prvom rade by som rád nadviazal na to, čo počas jedenástich rokov v pozícii riaditeľa ŽP VVC s.r.o. vybudoval môj predchodca profesor Parilák. Prioritne sa chcem zamerať na riešenie operatívnych aj vývojových úloh, vyplývajúcich z potrieb výrobných prevádzkarní ŽP a.s., ako aj ostatných výrobných spoločností v rámci ŽP GROUP, ktoré povedú k inováciám výroby a výrobno-technologických postupov a v neposlednom rade k zvyšovaniu kvality výrobkov. Aby bolo možné tieto ciele zrealizovať, je potrebné mať spoľahlivý a kvalitný pracovný kolektív a neustále zvyšovať vzdelanostnú úroveň zamestnancov nielen v rovine teoreticko-odbornej, ale aj praktickej.
V rámci našich výskumno-vývojových činností vidím veľký priestor na zapojenie sa do národných aj medzinárodných projektov, v spolupráci so súkromnými i verejnými výskumnými inštitúciami a malými a strednými podnikmi (MSP). Čo sa týka národných projektov, je možné zapojiť sa do projektov z Operačného programu Výskum a inovácie (OP VaI), ktorý predstavuje spoločný programový dokument Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky pre poskytnutie podpory z Európskych štrukturálnych a investičných fondov v programovom období 2014 – 2020. Program OP VaI pokrýva činnosti zamerané na vytvorenie stabilného prostredia priaznivého pre inovácie a podporu zvýšenia efektívnosti a výkonnosti systému výskumu, vývoja a inovácií ako základného piliera pre zvyšovanie konkurencieschopnosti, udržateľného hospodárskeho rastu a zamestnanosti. Na medzinárodnom výskumnom poli sa chceme zamerať na projekty Európskej únie, kde by sme participovali na projektoch podporovaných z Fondu pre uhlie a oceľ (RFCS), ktorý za účelom rozvoja poznatkov a podpory inovácií v odvetví uhlia a ocele spája významných priemyselných partnerov, MSP, výskumné centrá a univerzity z celej Európskej únie.
V kontexte ďalšieho rozvoja kvality a konkurencieschopnosti výroby v ŽP a.s. vidím tiež priestor na implementáciu vybraných nástrojov a postupov tzv. štvrtej priemyselnej revolúcie „Priemysel 4.0“, označovanej aj ako digitálna revolúcia. Skutočný rozsah implementácie pre technologické a výrobné procesy v ŽP a.s. ukáže až budúcnosť, no každopádne bude potrebné už dnes vyvinúť veľké úsilie na to, aby sme čo najlepšie posúdili reálny prínos téz „Priemyslu 4.0“ pre výrobné procesy v ŽP a.s. a adekvátne pripravili a naplánovali konkrétnu implementáciu vo výrobných prevádzkarňach ŽP a.s.
Prezradíte nám niečo zo svojho súkromia? Aké sú vaše záľuby a čo robíte vo voľnom čase?
– Keďže máme doma štyri malé deti, takmer celý svoj voľný čas venujem rodine. Naše deti sa už od malička aktívne venujú biatlonu a zjazdovému lyžovaniu, takže sa snažím v rámci ich aktivít takisto aktívne oddychovať.