Roman Veverka: Prognózy analytikov sledujem so zmiešanými pocitmi

Akciová spoločnosť ŽP EKO QELET je najväčším dodávateľom oceľového šrotu do podbrezovských železiarní. Jedna z najsilnejších slovenských firiem vo svojej oblasti taktiež bojuje s neľahkou situáciou na trhu. Jej vedenie preto pristúpilo k opatreniam, ktoré majú zmierniť nepriaznivý stav.

Na predošlých šesť mesiacov sme sa bližšie pozreli s Romanom Veverkom, generálnym riaditeľom ŽP EKO QELET a.s.

Prvý polrok 2024 bol pre priemysel veľmi náročný. Ako ho hodnotíte z pohľadu vašej spoločnosti?

– Ešte nemáme uzavreté výsledky za jún, takže nemôžem zodpovedne hodnotiť celý polrok. Pravdou ale je, že medzi tie úspešné ho zaradiť nemôžem, pretože počiatočné kladné mesiace vystriedali záporné. Mierne pozitívne je, že parciálne červené mesačné straty nie sú dramaticky vysoké. Lenže sme v letnom období, pre ktoré je aj v konjunktúrnych časoch príznačný pokles produkcie, čo znamená zníženie tržieb.

Ešte horšie je, že nie je jasný vývoj poslednej tretiny roka. So zmiešanými pocitmi počúvam a čítam prognózy analytikov z vysokých poschodí administratívnych veľkomestských budov o rýchlo sa blížiacom raste ekonomík, ktorý nás zasiahne v poslednom štvrťroku. Budem veľmi rád, keď sa tieto predpovede naplnia, ale reálne informácie z trhov tomu zatiaľ nenapovedajú. Práve preto sme pristúpili k opatreniam na zmiernenie nepriaznivých vplyvov.

Aké opatrenia máte na mysli?

– Keďže príznaky stagnácie a budúcich problémov boli jasne rozoznateľné už v prvom polroku minulého roka, už vtedy sme pristúpili k zásadnejším zmenám v obchodných tokoch našich komodít, čo sa pozitívne prejavilo po niekoľkých mesiacoch. Je potrebné povedať, že toto bola a je najzásadnejšia vec, vďaka ktorej sme úspešne ukončili rok 2023 a neprepadávame sa do hrozivých strát v tomto roku. A vzhľadom na to, že sme na prelome prvých štvrťrokov tohto roka obrat k lepšiemu nevideli tak blízko ako spomínaní experti, museli sme začať riešiť aj možnosti úspory nákladov v technickej, prevádzkovej a personálnej oblasti.

Tak, ako som deklaroval v mojich predchádzajúcich príspevkoch, budeme uskutočňovať postupné konkrétne kroky ako momentálne reakcie na stav trhu. Situácia je síce vážna, ale naša pozícia nám zatiaľ dovoľuje vyhýbať sa úplne radikálnym zásahom do fungovania firmy.

Je súčasná situácia v niečom podobná krízam z minulých období?

– V podbrezovskej skupine pracujem bezmála 37 rokov, a preto mi väčšie či menšie krízy nie sú neznáme. To však vôbec neznamená, že sa na tú ďalšiu vieme dokonale pripraviť tak, aby sme ju preplávali bez problémov a strát. Je potrebné povedať, že každá mala svoje špecifiká, ktoré vyplývali z konkrétnej doby, stavu nášho rezortu, kondície makroekonomiky, medzinárodných vzťahov, momentálnych aktivít našej konkurencie či aktuálnej finančnej situácie.Najnovšia kolesová technika – špeciálny vysokozdvižný vozík MANITOU M50-2, ktorý už naplno pracuje v stredisku Farebné kovy Hliník nad Hronom. Foto: ŽP EKO QELET a.s

Spoločným menovateľom všetkých kríz, samozrejme, okrem úpadku výkonov a tržieb, sú tri veci. Prvá – prinášajú so sebou nepopulárne opatrenia v riadení firiem. Druhá – odhaľujú rezervy, na ktoré z viacerých dôvodov nie je v úspešných časoch priestor. Tretia – prinášajú myšlienky optimalizácií činností a procesov a tiež inovácií, vďaka ktorým sa firmy posúvajú na vyššiu kvalitatívnu úroveň.

Darí sa vám napriek problémom udržať stav zamestnanosti?

– Snažíme sa prednostne zavádzať opatrenia, ktoré smerujú do iných oblastí ako sú ľudské zdroje. Sme si vedomí toho, že spoľahliví zamestnanci predstavujú pre našu spoločnosť najcennejšie aktívum. Preto sme zatiaľ k významným reštrikciám v personálnej oblasti nemuseli pristúpiť. Na druhej strane je pochopiteľné, že v neľahkých časoch musíme priškrtiť aj prostriedky na osobné náklady zamestnancov. Viem, že je to nepopulárne, ale rozhodne menej bolestivé, ako vykonávať okamžité a nekompromisné zásahy do organizačnej štruktúry spoločnosti.

Ako sa vám darí zabezpečovať dostatok vstupných surovín pre ŽP a.s.?

– Pokiaľ by sme mali zabezpečovať dodávky šrotu len do Podbrezovej, nemali by sme problém. Musíme si však uvedomiť, že naša odberateľská skladba sa za posledný rok výrazne zmenila, a to v súčasnej dobe prináša komplikácie a ťažkosti. Vyplývajú z faktorov, ktorým som sa podrobnejšie venoval v predchádzajúcich rozhovoroch. Situácia v nákupe a expedícii zatiaľ nie je tragická a množstvá šrotu na vstupe a na výstupe nie sú významne pod priemerom posledných rokov. Horšie je to s celkovými maržami pri obchodovaní s našimi komoditami. Tie sa značne stenčili a nestačia udržať hospodárenie v kladných číslach.

Čo sa vám podarilo v prvom polroku a aké plány máte na druhý polrok?

– Prvý polrok bol v znamení postupného prísunu novej špeciálnej kolesovej techniky do viacerých stredísk spoločnosti. Išlo o plnenie dodávateľských zmlúv uzatvorených v minulom roku. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme pristúpili k pozastaveniu nezačatých akcií v oblasti investičného rozvoja a významných opráv. Samozrejme, nie je možné úplne zastaviť všetky rozvojové a servisné aktivity. Našťastie, spoločnosť zatiaľ funguje len v mierne obmedzenom režime, a to si vyžaduje mať technické a technologické zariadenia v spoľahlivom stave. Taktiež sme viazaní rámcovými kúpnymi zmluvami na pravidelný odber oceľového šrotu, kde by akékoľvek výpadky plnenia pre nás znamenali sankcie, a to si v tejto dobe nemôžeme dovoliť.