Slnko nám dodá až deväťdesiat percent déčka

 

Už veľa sa popísalo o vitamíne D, netreba však podceňovať jeho dôležitosť pre náš organizmus. Je potrebný pre vstrebávanie vápnika i fosforu a pomáha zachovať silné a zdravé kosti či zuby. Prispieva tiež k udržaniu normálnej činnosti svalov.

Dôvodov, prečo by sme jeho nedostatok nemali podceňovať, je veľa. Nevieme však, či nám chýba. Mohli by nás na to upozorniť určité signály nášho tela, napríklad ak sú naše svaly oslabené a cítime väčšiu únavu, môže byť príčinou nedostatok vitamínu D. Každodenné činnosti, či už je to chôdza po schodoch alebo iné aktivity, sú pre nás vtedy náročné. Zbystrime pozornosť, ak je naša kondícia z nejasných dôvodov slabšia a vytrvalostne nestačíme na veci, ktoré nám predtým problém ani v najmenšom nerobili.

Telo volá po vitamíne D rôznymi spôsobmi. Jedným z prejavov môže byť i zvýšené vnímanie hmatových vnemov. Koža je citlivá a aj bežný dotyk môže byť pre nás nepríjemný. Trápi nás nespavosť, s ktorou sme nikdy predtým problém nemali? Možno všetko pripisujeme stresu a povinnostiam, ktoré nám nedajú spať. Môže za ňou však byť aj nízka hladina vitamínu D v tele.

Kto z nás niekedy nemal zlú náladu? Ak sa ale stáva rutinou bez zjavného dôvodu, niečo nie je v poriadku. Môže byť známkou nižšej hladiny serotonínu v mozgu, čo má spojitosť aj s absenciou déčka. S nízkou hladinou déčka v tele je spojené aj riziko zmien nálad a melanchólie.

Málokto si uvedomuje, že vysoký krvný tlak môže signalizovať aj nedostatok živín a dôležitých vitamínov v našom tele. Vitamín D je veľmi dôležitý pre vstrebávanie vápnika a fosforu, a rovnako aj pre udržanie dobrej kondície kostí. Ak ho máme málo, riskujeme oslabené kosti a je tu riziko únavových zlomenín.

Zaujímavé je poznanie, že len desať percent vitamínu D sa do tela dostane z potravín. Až deväťdesiat percent déčka nášmu telu dodávajú slnečné lúče. Až štyrom z piatich z nás ale tento „slnečný vitamín“ chýba.

Vitamín D je rozpustný v tukoch a prirodzene sa nachádza v potravinách, ktoré označujeme za „tučné“. Vitamín D je odolný voči teplu, čo znamená, že pri varení sa neznehodnocuje.

Hlavné zdroje vitamínu D v potravinách

Ryby: rybí olej, treščia pečeň, morské ryby a morské plody (tuniak, makrela, losos, sardinky). Mäso týchto rýb má vysoký obsah tuku a v 100 gramoch sa nachádza od 30 do 60 mikrogramov vitamínu D.

Mäso: v pečeni hospodárskych zvierat (teľacia, bravčová, kuracia) sa nachádza od 1,4 až 2,9 mikrogramov vitamínu D v 100 gramoch.

Vajcia: vitamín D sa vyskytuje sa aj vo vajci (3,6 mikrogramov v 100 gramoch), vo vaječnom žĺtku (100 až 200 mikrogramov v 100 gramoch).

Mliečne výrobky: vitamín D nájdeme v mlieku, masle, smotane a v iných mliečnych produktoch. Vitamín D sa nachádza v tukovej zložke mlieka, je teda v dostatočnej miere prítomný v plnotučnom mlieku a tučných mliečnych výrobkoch.
Potraviny rastlinného pôvodu: déčko nájdeme v niektorých druhoch sušených hríbov, v kokose, avokáde či mangu.

Ako získať tých deväťdesiat percent?

Počas letných mesiacov vyjdime von v čase medzi dvanástou a pätnástou hodinou, nenatretí. Dbajme na to, aby sme sa nespálili. Rovnica, čím dlhšie na slnku, tým viac vitamínu, neplatí. Vitamín D sa v ľudskej pokožke tvorí z prekurzoru, ktorý sa pri opaľovaní doslova „minie“ v priebehu niekoľkých minút.

Ďalšiu šancu na tvorbu déčka máme zas až na druhý deň. Spálenie pokožky tvorbe vitamínu D neprospieva a súvisí so vznikom rakoviny kože. Nechajme slnečné žiarenie pôsobiť aspoň na 25 percent kože najmenej 6 až 8 minút. Až po tomto čase sa natrieme opaľovacím krémom. Množstvo vyprodukovaného vitamínu však závisí aj od fototypu našej pokožky.