Nemocnica s poliklinikou (NsP) v Brezne bola od 1. marca 2024 preradená do druhej úrovne siete nemocníc. Spoločné úsilie jej vedenia, zriaďovateľov – mesta Brezna a akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová, banskobystrickej župy, ale i ľudí na Horehroní tak padlo na úrodnú pôdu. Nemocnica bude naďalej poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu ako doteraz.
Zmena mala byť súčasťou prvej, čiastkovej fázy reformy nemocničnej siete z dielne Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Pôvodné plány zaradiť našu nemocnicu do najnižšej úrovne sa však stretli s logickým nesúhlasom. Dotknuté strany proti rozhodnutiu ostro vystupovali, pričom sa zapojili aj obyvatelia Horehronia. Prostredníctvom petície vyzbierali takmer 30-tisíc podpisov. Boj o zachovanie nemocnice v druhej úrovni trval viac ako rok, no napokon bol úspešný. NsP Brezno bola zaradená do druhej úrovne siete slovenských nemocníc. Na tlačovej konferencii v priestoroch NsP Brezno to potvrdili Peter Pellegrini, predseda Národnej rady Slovenskej republiky, Zuzana Dolinková, ministerka zdravotníctva, banskobystrický župan, vedenie nemocnice i zriaďovatelia.
Neutiekol z boja
Vladimír Soták, člen Správnej rady NsP Brezno a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová, tvrdo bojoval proti rozhodnutiu ministerstva. Spolu s vedením nemocnice, primátorom mesta Brezna a županom absolvoval mnoho stretnutí so zástupcami rezortu a viedol dlhé diskusie, čo potvrdili aj slová Petra Pellegriniho pre náš dvojtýždenník:
„Vždy je dobré, keď má región silného človeka, ktorému záleží na ľuďoch. Vladimír Soták zohral významnú úlohu, aby bola nemocnica v Brezne zaradená do druhej úrovne. Bojoval do posledného momentu. Som veľmi rád, že z tohto boja necúvol a bolo jedno, kto bol práve pri moci.“
Rozhodnutie vlády teší aj banskobystrického župana. Pripomenul, že všetci by mali mať na zreteli jediný cieľ, ktorým je pacient a zároveň dostupnosť zdravotnej starostlivosti. „Verím, že každý krok ministerstva zdravotníctva povedie k zvyšovaniu kvality nášho zdravotníctva. Takisto dúfam, že sa do trvalej pozornosti vlády a ministerstva dostane i ambulantný sektor. Dlhodobo totiž hovorím, že ide o prvú „bojovú“ líniu, ktorá je dnes ohrozená a na tú sa musíme prednostne sústrediť,“ upozornil Ondrej Lunter ml.
Tomáš Abel, predseda Správnej rady NsP a primátor Brezna, poďakoval všetkým Horehroncom, ktorí podpísali petíciu. Takisto smeroval vďaku zamestnancom nemocnice, personálu, kolegom, ale i Vladimírovi Sotákovi. „Je to bojovník telom a dušou. Všetci sme ťahali za jeden povraz. Som vďačný i ministerke zdravotníctva a predsedovi parlamentu. Išlo o záležitosť všetkých ľudí z Horehronia, aby mali zabezpečenú dostupnú zdravotnú starostlivosť,“ poznamenal T. Abel.
Nemocnica štátu nič nedlží
V závere tlačovej konferencie sa k slovu dostal aj Vladimír Soták. Takisto poďakoval všetkým, ktorí bojovali o zachovanie nemocnice v Brezne v príslušnej úrovni. Zároveň vyzdvihol každého, kto petíciu podpísal. „Nemocnica v Brezne nikomu nič nedlží, čo sa o mnohých iných nemocniciach po celom Slovensku povedať nedá. Náš región má spádovú oblasť 80-tisíc ľudí. Horehronie je krásne a ako bolo v minulosti dobré pre kráľov, dnes musí byť dobré pre každého občana Slovenskej republiky, ale i politikov. Som rád, že sme spoločnými silami dosiahli tento výsledok,“ uzavrel V. Soták.
Breznianska nemocnica funguje takmer 50 rokov, prevádzkuje sedem lôžkových oddelení, ďalšie nelôžkové oddelenia a 27 ambulancií. V okrese Brezno patrí k najväčším zamestnávateľom. Jej opätovné zaradenie do druhej úrovne možno považovať za víťazstvo všetkých, ktorým jej osud a osud Horehronia nebol ľahostajný. V neposlednom rade si môžu vydýchnuť pacienti. Tí budú mať zabezpečenú potrebnú zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu aj naďalej.