Pokračovanie z minulého čísla.
K 1. januáru 1951 bol podnik pri reorganizácii priemyslu delimitovaný a boli z neho vytvorené tri národné podniky. Dostavaný športový štadión na Piesku pripadol národnému podniku Strojáreň Piesok. To bol dôvod k vybudovaniu novej hracej plochy v Podbrezovej.
Novým riaditeľom podbrezovských železiarní sa stal Vladimír Šupka, ktorý mal mimoriadny záujem o futbal, čo sa pozitívne odzrkadlilo v priaznivom oživení tohto športu v Podbrezovej. Jeho zásluhou začala v roku 1952 výstavba nového športového štadióna na sídlisku Kolkáreň. Spolu s ním začali budovať aj letné kúpalisko. Výstavba trvala sedem rokov a 1. augusta 1959 bol štadión odovzdaný do užívania.
V Podbrezovane č. 15 z roku 1959 sa v článku s názvom „Nový štadión TJ Baník v prevádzke“ píše: „Prvého augusta vládla v celej Podbrezovej slávnostná nálada. Necítili to len aktívni športovci a priaznivci športu, necítili to len tí, čo pre túto očakávanú chvíľu obetovali desiatky hodín zo svojho voľného času, ale cítili to všetci, ktorí to s budovaním radostného života v Podbrezovej myslia úprimne.“
Vtedajšia telovýchovná jednota Baník usporiadala v dňoch 1. a 2. augusta 1959 pri príležitosti otvorenia nového štadiónu futbalový turnaj o „Putovný pohár Švermových železiarní“. Na tento turnaj si pozvala dve mužstvá z druhej ligy – Duklu Brezno a TSZ Lučenec-Opatovú, ďalej mužstvo moravskej skupiny Baník Bohumín a samozrejme sa na novom štadióne predstavilo aj domáce mužstvo Podbrezovej.
Prvý zápas odohrali práve futbalisti Podbrezovej proti moravskému súperovi z Bohumína. Vyberáme krátku pasáž z rovnakého čísla Podbrezovana, no tentokrát z článku „Turnaj o pohár SNP“: „V sobotu 1. augusta na krásny trávnik nového štadióna nastúpilo k prvému zápasu naše mužstvo proti menovcom z Bohumína. Výsledok bol 3:0 pre nás. Historickú prvú bránku vsietil mimoriadne neúnavný Schneidgen. O druhú sa postaral Šuhajda a treťou uzavrel skóre opäť Schneidgen.“
V druhom zápase v ten istý deň vyhrala Dukla Brezno proti nováčikovi druhej ligy TSZ Lučenec-Opatová vysoko v pomere 10:4. Nasledujúci deň v nedeľu si Brezno hladko poradilo s Bohumínom po výsledku 7:1 a domáci futbalisti z Podbrezovej vyhrali nad mužstvom TSZ Lučenec-Opatová vysoko 8:2.
Víťazom turnaja sa stalo mužstvo Dukly z Brezna pred Baníkom Podbrezová. Obidve mužstvá zaznamenali po dve víťazstvá, pričom sa v priamom súboji nestretli, a tak o víťazovi turnaj rozhodlo skóre. Brezno strelilo o šesť gólov viac a so skóre 17:2 získalo putovný pohár. Zápasy po obidva dni sledovalo úctyhodných 2 800 divákov.
Od ročníka 1949/50 futbalové mužstvo Podbrezovej bojovalo o postup do vyššej súťaže v I.A triede Stredoslovenského kraja. Často o postupe rozhodovali len nepatrné rozdiely. Vytúžený postup si mužstvo vybojovalo až v sezóne 1959/60 – do krajského majstrovstva Stredoslovenského kraja (tri divízne skupiny na Slovensku). Okrem A-mužstva pôsobili v tomto období v podbrezovskom futbale aj B-mužstvo, dorast a žiaci.
V rokoch 1958, 1959 a 1960 bolo futbalové A-mužstvo TJ Baník Podbrezová vyhodnotené ako „vzorný oddiel v kraji“. Odchodom podnikového riaditeľa Vladimíra Šupku v roku 1961 však aktivita u mnohých funkcionárov a priaznivcov futbalu poklesla. Divízne mužstvo si opäť ťažko udržiavalo účasť v súťaži a v ročníku 1963/64 medzi mužstvami Púchov, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Handlová, Dubnica, Fiľakovo, Prievidza, Zvolen, Čadca, Ružomberok, Žilina „B“, Vrútky a Hrohov skončilo na 12. mieste zo 14 mužstiev.
V uvedenom období, v porovnaní s minulosťou, podstatne stúpla u divákov náročnosť na úroveň futbalu. Podľa archívnych materiálov E. Frimma bolo hlavnou príčínou najmä rozšírenie televízie a možnosť sledovať zápasy najlepšej úrovne.
Návštevnosť v tom čase poklesla, na futbalové zápasy chodilo v priemere 150 až 300 divákov, pričom v obciach Podbrezová či Valaská bol oproti minulým rokom zvýšený počet obyvateľov. Nielen futbaloví funkcionári, ale aj ostatní, stáli pred závažným problémom, ktorým bolo udržať potrebný záujem o šport.
Pokračovanie v ďalšom čísle.