Metrológia je odbor, ktorý nás sprevádza na každom kroku. Nie vždy si to uvedomujeme, ale v dnešnej dobe sa dá povedať, že je súčasťou nášho života. Samozrejme v oveľa širšom rozsahu. Metrológiu ako vedu o meraní vnímame vo vedeckých objavoch a inováciách, priemyselnej výrobe a medzinárodnom obchode, pri zlepšovaní kvality života a ochrane globálneho životného prostredia.
Tohtoročnou témou Svetového dňa metrológie je „Meranie v oblasti zdravia“. Táto téma bola zvolená z dôvodu zvýšenia povedomia a dôležitej úlohy meranie v tejto oblasti a určite nebola náhodná. V minulom roku bol svet postavený pred neľahkú úlohu, a to čo najskôr sa vysporiadať s pandémiou, ktorá nás zasiahla. Od začiatku boli kladené rôzne požiadavky na meranie, počnúc potrebou testovania na prítomnosť vírusu, nových zdravotníckych zariadení a v neposlednom rade samotných osobných ochranných prostriedkov. Vývoj samotných vakcín následne závisel od presnej identifikácie meraní vírusu SARS-CoV-2.
Deň 20. máj je Svetový deň metrológie, pripomínajúci si výročie podpísania Metrickej konvencie, ktorá poskytuje základ pre celosvetový jednotný merací systém. V roku 1875 sa v Paríži konala diplomatická konferencia o metri, na ktorej sedemnásť vlád podpísalo diplomatickú dohodu, známu ako Metrická konvencia. Signatári sa rozhodli vytvoriť a financovať stály vedecký inštitút Medzinárodný úrad pre váhy a miery BIPM (z franc. Bureau Interna-tional des Poids et Mesures). BIPM vykonáva vedeckú činnosť na najvyššej úrovni v oblasti fyzikálnych a chemických veličín. Je centrom celosvetovej siete národných metrologických ústavov, ktoré pokračujú v realizácii a rozširovaní poznatkov jednotiek SI a tým zabezpečuje jednotnosť a presnosť v národných akreditovaných laboratóriách a priemysle.