Každý, kto v okolí svojho domu, chalupy či chaty pestuje trávnik vie, koľko starostlivosti zelená plocha potrebuje. Počas sezóny je nutné pravidelné kosenie, hnojenie či polievanie. Ešte väčšiu pozornosť vyžaduje futbalový trávnik, ktorý dostáva poriadne „zabrať.“ Zelpo aréna, v ktorej hráva domáce zápasy FK Železiarne Podbrezová, nie je výnimkou. Od roku 2015 je pod hracou plochou nainštalované vyhrievanie.
Starostlivosť o futbalový trávnik je časovo náročná počas celého roka. Neznamená, že keď je vonku zima, trávnik „spí“ a nič sa nedeje. Práve naopak. Tráva „žije“ aj v tomto období, aj keď inak ako počas leta. Pod hracou plochou sú uložené desiatky kilometrov rúrok, cez ktoré prúdi odpadové teplo z podbrezovských železiarní. Zohrieva korienky, aby vydržali počas celého roka. Vykurovanie je technologický proces, ktorý má svoje špecifiká.
„Na vykurovanie trávnika v Zelpo aréne slúži odpadové teplo z elektrickej oblúkovej pece neďalekého starého závodu Železiarní Podbrezová. Ak je pec odstavená, ihrisko nevykurujeme,“ vysvetlil Peter Svoboda, technický vedúci FK ŽP a dodal: „Vo vnútri hracej plochy je zabudovaný teplomer. Meria teplotu pri koreni trávy. Tá je nastavená na štrnásť stupňov Celzia. Temperovanie je automatické.“
Peter Svoboda sa o trávniky staral v zahraničí sedemnásť rokov. Pred niekoľkými mesiacmi prišiel do Podbrezovej, aby nadobudnuté skúsenosti pretavil pri udržiavaní hracej plochy nielen futbalovej arény, ale aj na ihriskách vo Valaskej či na Skalici.
Korienky nesmú zhorieť
Vyhrievanie trávnika na hlavnom podbrezovskom štadióne prirovnáva ku klasickému podlahovému kúreniu. Akurát čerpadlá, pretlakové nádoby a ďalšie komponenty sú o niečo väčšie. Celý systém je „uložený“ v kotolni. „Všetko musí byť pravidelne kontrolované, aby vykurovanie bežalo správne,“ poznamenal.
A ako funguje celý proces? „Čerpadlo tlačí v potrubiach vedúcich zo Železiarní Podbrezová až na štadión odpadové teplo. V kotolni v Zelpo aréne sa potom upraví jeho teplota na požadovanú hodnotu a dopravuje sa pod samotný zelený trávnik, kde je, pomocou nemrznúcej látky zvanej glykol, udržiavaná v požadovanej hodnote a plní svoj účel,“ pokračoval.
Samotná regulácia tepla musí byť dôkladná. Nie je možné nastavovať teplotu kedykoľvek a akokoľvek. „Ak by sme ju priveľmi zvýšili, korienky trávy by zhoreli. Čiže nie je to tak, že napadne pol metra snehu, zapnem kúrenie na plné obrátky a on sa roztopí. Všetko je potrebné regulovať a dbať o to, aby sa tráva nijako nepoškodila,“ vysvetlil P. Svodoba a pokračoval: „Musíme vyhriať vrstvu asi 25 centimetrov. Presne v takej hĺbke sú položené rúrky. Vtedy dostávajú korienky dostatok tepla. Tráva je tak stále svieža, zelená a slúži svojmu účelu.“
Skleníkový efekt
Dôležitú úlohu pri udržiavaní dobrého stavu ihriska zohráva prikrývanie trávnika počas zimných mesiacov. Špeciálna plachta, slúžiaca na pokrytie trávnika, pomáha udržiavať teplotu a životnosť.
„V tomto prípade musíme byť taktiež veľmi opatrní. Je nevyhnutné, aby trávnik dýchal, čiže ho nemôžeme zakryť na niekoľko týždňov, lebo by ho poškodila pleseň alebo huby. Je na to veľmi náchylný, preto ho, napríklad, na dva dni zakryjeme, aby sme ho následne zasa na niekoľko hodín odkryli,“ doplnil technický vedúci zo Zelpo arény a dodal, že v súčasnosti je trávnik ešte odhalený. K jeho zakrytiu dôjde až počas mrazov. Plachta pomáha udržiavať teplotu, čiže funguje ako skleník. „Trávnik sme pred niekoľkými dňami pohnojili, aby vydržal chladné počasie. V súčasnosti je totiž vegetácia nulová. Na nejaké veľké zásahy momentálne nie je vhodné obdobie roka. Väčšina úloh je možná až v jarných mesiacoch.“
Potrebné udržiavanie trávnika
Samotná životnosť trávnika je individuálna. Ako hovorí P. Svoboda, všetko závisí od toho, aká je oň starostlivosť.
„Neznamená, že položíte na štadión trávnik a nemusíte sa oň starať. Je nutné ho udržiavať a venovať mu veľa času a energie. Potrebné sú správne výživy, pravidelné prevzdušňovanie, ale dôležité je dbať aj na to, aby sme naň zbytočne nevstupovali, keď je premočený a ani ho počas zlého počasia nevalcovali,“ poznamenal. Samozrejmosťou je pravidelné kosenie či zavlažovanie.
Maximálne využitie slnka
Zelpo aréna je charakteristická tým, že je situovaná pod lesom. Najmä na jeseň a v zimných mesiacoch dopadá na trávnik menej slnečných lúčov.
„Máme odťahovaciu strechu a slnko sa snažíme využívať čo najviac. Avšak počas chladných týždňov je celý proces náročnejší. Veľké štadióny majú vyhrievacie telesá na kolesách, ktoré sú umiestnené po hracej ploche a nahrádzajú slnko. Ide však o veľmi nákladnú záležitosť. Napriek všetkým poveternostným vplyvom je trávnik v Zelpo aréne v dobrej kondícii. Pomaličky ale musíme rozmýšľať nad jeho výmenou, nakoľko sa končí jeho životnosť,“ avizuje P. Svoboda.
Aby ešte nejaký čas vydržal, nutné je aplikovať prípravky proti plesniam, chorobám a hubám. „Neustále sledujeme, v akej kvalite je hracia plocha. Aj napriek jesennému sychravému počasiu je trávnik zdravý a pred niekoľkými dňami zvládol aj záťaž v podobe ostrého zápasu. Teraz je čas, aby si trošku „oddýchol“ a bol pripravený na jar,“ dodal v závere P. Svoboda.