Účastníčky sympózia vypaľovali svoje diela aj v „raku“ peci

 

Vypaľované nielen v starých šamotových peciach, ale aj umelecké predmety pálené starou japonskou technikou raku, sprístupnia v Novohradskom múzeu a galérii (NMG) v Lučenci. Vernisáž výsledkov 29. Medzinárodného keramického sympózia Lučenec – Kalinovo sa uskutočnila 3. augusta 2017.
Podľa informácií NMG sympózium je najstaršie na Slovensku a koná sa nepretržite. Vo výtvarnom umeleckom dianí zohráva dôležitú úlohu, keďže prispieva k rozvinutiu umeleckej keramiky na Slovensku a posilňuje jej postavenie medzi ostatnými výtvarnými médiami. Umelci tvoria v neateliérových podmienkach závodu Žiaromat Kalinovo a môžu tak využiť jedinečné možnosti v tvorbe, akými sú kvalitná hlina  šamot, technické vybavenie  možnosť vypaľovania aj veľkoformátových diel vo veľkokapacitných peciach.
Účastníkmi 29. ročníka sympózia boli Anna Horváthová, Gabriela Luptáková a Lucia Lizáková zo Slovenska a Šárka Radová z Česka. Všetky štyri autorky boli už v minulosti účastníčkami sympózia. Svoje diela vytvárajú s istým a už vyzretým rukopisom, či už v modelovaní plastík, sochárskych prác, alebo vytváraní keramických obrazov, reliéfov.
Popri továrenských podmienkach a vypaľovaní vo veľkokapacitných peciach, pribudla tento rok keramikom aj možnosť dotvárania diel japonskou technikou raku. Modernú raku pec získalo NMG zo zdrojov získaných z Fondu na podporu umenia. Časť vytvorených diel obohatí aj zbierku umeleckej keramiky NMG, ktorá mapuje súčasnú keramickú tvorbu od prvých ročníkov sympózia.
Sympózium organizuje NMG od roku 1989 v spolupráci so SVU Združením keramikov Slovenska a závodom Žiaromat, a.s., Kalinovo. Ďalšími partnermi sú mesto Lučenec a obec Kalinovo.