Vysoký krvný tlak nepodceňujte

 

Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia patrí k najrozšírenejším chorobám dnešného sveta. Nie nadarmo sa jej hovorí aj epidémia súčasnosti. Mnohí ju podceňujú, pričom si možno ani neuvedomujú jej závažnosť.

Krvný tlak je sila, ktorú vynakladá srdce, aby načerpalo krv do tepien a tým do celého krvného obehu. Krv, ktorá sa pumpuje cez cievy, zabezpečuje orgánom výživu a prísun kyslíka. Podceňovať toto ochorenie je preto nebezpečné. Srdce je najdôležitejší orgán v tele a akékoľvek príznaky môžu znamenať vážne komplikácie. Problémy s tlakom majú predovšetkým starší, obézni alebo chronicky chorí ľudia či tehotné ženy. Varovaním je skutočnosť, že choroby s tlakom sa objavujú čoraz viac aj u mladších ročníkov. Dôvodom je nesprávny životný štýl, stres, napätie, ale tiež nedostatok pohybu či nezdravé stravovanie. Tlak sa počas dňa mení. Záleží od situácie, v akej sa v danom momente nachádzame. Iný má športovec v porovnaní s človekom sediacim v kancelárii, rozdiel v tlaku je tiež v noci a počas dňa.

Ilustračné foto: pexels.comFakty o tlaku

Niektoré skutočnosti sú naozaj alarmujúce. Znepokojivo vyzerajú čísla, ktoré mnohí lekári dobre poznajú, keďže denne prichádzajú do styku s ďalšími a ďalšími prípadmi. Len pre zaujímavosť, každý deň pribudne u nás 80 nových pacientov, ktorí potrebujú liečbu hypertenzie. Až 25 percent úmrtí vo veku nad 40 rokov spôsobuje práve toto ochorenie, pričom na Slovensku sa týka desiatok tisíc ľudí. Polovicu prípadov srdcového a mozgového infarktu spôsobuje práve hypertenzia. S vysokým tlakom máte tiež oveľa väčšie riziko vzniku cukrovky.

Veľkú úlohu pri problémoch s tlakom zohráva aj stres a situácie s ním späté, napríklad konzumácia alkoholu. Hypertenziu si mnohí neuvedomujú, nakoľko často ani nemusíte vedieť, že ju máte. Prejavy vysokého tlaku sú bolesti hlavy, únava, nespavosť, opuch, tlak na hrudi, opuchy končatín, pocity na vracanie, svalové kŕče, dýchavičnosť či vracanie. Neriešenie hypertenzie môže mať miestami až fatálne následky. Okrem smrti hrozí tiež slepota, krvné zrazeniny, zlyhanie obličiek alebo zväčšenie srdca, čo má za následok srdcový infarkt.

Ako znížiť tlak?

Zlepšiť svoj krvný tlak môžete celkovou zmenou životosprávy, zdravším životným štýlom či stravou. Ak je už hypertenzia v pokročilom štádiu, potrebné sú lieky, ktorých sú na trhu desiatky. Najväčšiu silu ale máme v prírode. Pozitívom je fakt, že tlak vieme do značnej miery ovplyvniť aj my. Odporúčaná je napríklad konzumácia cesnaku, cibule, citrónov, jahôd, jabĺk, hrozna, zeleru, uhorky, ale vhodný je i včelí med či ryby. Veľmi dôležité sú strukoviny, ktoré by mali byť súčasťou každého jedálneho lístka. Obsahujú minerálne látky, vlákninu a bielkoviny. Fazuľa, hrach, šošovica alebo cícer pôsobia na krvný tlak pozitívne. Vyhľadávajte aj naklíčené strukoviny. Tie sú ešte zdravšie a obsahujú množstvo enzýmov. Ideálna je tiež konzumácia draslíka vo forme banánov.

Naopak, ak chcete zlepšiť svoj krvný tlak, snažte sa vyhýbať ťažkým a mastným jedlám, alkoholu, cigaretám, veľkému množstvu kávy či čierneho čaju.
Vysoký krvný tlak je tichý zabijak. Prečo? Lebo nebolí. Často o ňom ani neviete, a preto ho mnohí ľudia vôbec neriešia. Majte ale o ňom prehľad. Krvný tlak si merajte kvalitným tlakomerom, ktorý je bežne na trhu dostupný. Pri meraní je potrebný absolútny pokoj a najlepší čas je ráno a večer, vždy v rovnakú hodinu, ideálne dva až trikrát po sebe. Následne je potrebné hodnoty spriemerovať. Ak máte dlhodobé problémy s hypertenziou, čím skôr navštívte lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe a liečbe.

Príznaky infarktu

Spomínali sme, že hypertenzia spôsobuje rôzne zdravotné problémy. Azda najkomplikovanejšou a najzávažnejšou je infarkt. Ak už dôjde k najhoršiemu a vy cítite jeho príznaky, zbystrite pozornosť. Ak máte tlak na hrudi, zvieranie a pálenie na hrudníku, bolesť vyrážajúcu do ruky (najčastejšie ľavej), nepríjemné pocity v hornej časti tela, bolesť v oblasti žalúdka, skrátenie dychu, studený pot, stratu rovnováhy či nevysvetliteľnú únavu, ihneď vyhľadajte lekára alebo si zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc.

Každý rok, 17. mája, si pripomíname Svetový deň hypertenzie. Vznikol pod záštitou Svetovej ligy proti hypertenzii v roku 2005. Nemocnice a rôzne iné zdravotnícke zariadenia organizujú v tento deň rôzne preventívne akcie, napríklad bezplatné meranie krvného tlaku. Cieľom je podporiť povedomie verejnosti o hypertenzii a povzbudiť ľudí k prevencii a aktivitám, ktoré im môžu zachrániť život.