Vonku je konečne príjemnejšie počasie, odkladáme kabáty, čiapky, šály, rukavice, aj tráva je zelenšia, len naše telo akoby sa nechcelo rozhýbať. Hoci sa tešíme z prvých jarných lúčov, máme zníženú schopnosť sústrediť sa a sme vyčerpaní. Prichádza na nás jarná únava. Niektorí ju pociťujú viac, iní menej a niektorí vôbec. Čím je to spôsobené? A vôbec, existuje jarná únava alebo je to len výmysel?
V zimnom období obmedzujeme fyzickú aktivitu na minimum. Chýbajú nám aj slnečné lúče a naše telo žije takpovediac na „dlh“ a čerpá zo zásob, ktoré si spravilo počas leta a začiatkom jesene. Po chrípkových nástrahách, ktoré tento rok trvali dlhšie ako zvyčajne je prirodzené, že energiu na rozdávanie nemáme. Pociťujeme únavu, niekedy až malátnosť či bolesti hlavy. Tieto javy sa pripisujú jarnej únave, ktorá však nie je žiadnou chorobou, ale prirodzeným javom pri striedaní ročných období. Každý organizmus na zmenu reaguje rozdielne a preto je možné, že niekto jarnú únavu nepociťuje. Veľa závisí aj od životosprávy a samozrejme pohybu. Aj keď sa cítime unavene, nie je žiadny dôvod na obavy. Dobrou správou je, že proti jarnej únave sa vieme brániť a dokonca jej aj predísť.
Zatočte s únavou
Telu by ste mali dať dostatok času, aby sa so sezónnou nerovnováhou vysporiadalo samo. Doprajte mu to, čo si bude žiadať. Ak viac oddychu – tak oddych. Ak viac pohybu – tak pohyb. O vitamínoch ani reč byť nemusí, tie by mali byť samozrejmosťou, ovocie a zelenina by nemala chýbať, práve naopak, jej porcie by mali byť výrazne väčšie.
Ráno vstaňte o pár minút skôr a doprajte si pohár čistej vody s vyšťaveným citrónom. To naštartuje nielen váš metabolizmus, ale aj odbúra stres, pretože sa ráno nebudete nikam ponáhľať. Pri sprchovaní telo otužujte studenou vodou, prekrvíte tak organizmus. Nezabudnite na dostatok tekutín, najlepšie čistú alebo minerálnu vodu a doprajte si potraviny s vysokým obsahom vitamínu C. K tým patria napríklad paprika, paradajka, uhorka, mrkva, listová zelenina, pomaranč, kapusta, kel a karfiol. Doplňte aj prírodné antioxidanty – šípky, tmavá nesladená čokoláda, vlašské orechy, lieskové orechy, ale nájdete ich aj v koreninách ako kurkuma, klinčeky, škorica, tymian, šalvia a petržlen.
Ak ste milovníkom sáun, máme pre vás dobrú správu, pretože aj týmto spôsobom si telo oddýchne a načerpá nové sily. Okrem toho zbavíte pokožku odumretých buniek a prečistíte si póry. Nezabúdajte však, že súčasťou správneho saunovania je aj následné otuženie sa v ľadovej vode. Vtedy to má skutočný efekt.
Bylinky nad zlato
Odborníci považujú za vhodné, aby ste telo na začiatku jari očistili od škodlivín a dopriali mu detox. Aká „očista“ to bude, je len a len na vás. My odporúčame menej drastickú, dokonca príjemnú cestu, ako svoje telo zbaviť toxínov. Nazbierajte si bylinky alebo načrite do zásob z minulého roka a aktívne ich zapojte do jedálnička.
Žihľava je pre mnohých burina, ktorá robí viac škody ako osohu. Opak je však pravdou. Žihľavou sa detoxikuje už od stredoveku a obsahuje nespočetné množstvo vitamínov a minerálov. Okrem toho výborne čistí krv, pôsobí proti reume, znižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje funkciu pečene a žlčníka a zabraňuje vypadávaniu vlasov. Dôležitý je správny zber. Zbierajú sa mladé lístky, menšie ako dvadsať centimetrov, ktoré majú tmavozelenú farbu. Využiteľný je aj koreň, ktorý je ideálne nazbierať v apríli alebo na jeseň, v septembri – októbri. Z nazbieranej žihľavy si môžete urobiť čaj a piť ho trikrát denne alebo polievku či prívarok. Nazbierané lístky môžete vysušiť na tmavom mieste a odložiť si ich na neskôr. Skladujte ich však najviac jeden rok! Neprekročte denné dávkovanie a nápoj popíjajte najviac dva týždne. Potom si dajte aspoň jeden týždeň pauzu. Ako pri všetkom, tak aj pri bylinkách platí, že treba s nimi narábať striedmo. Hoci majú blahodarné a liečivé účinky, ich nadmerná konzumácia vám môže aj uškodiť.
Púpava lekárska je pomaly už zatratenou bylinkou, no je to hotový poklad, ktorý rastie takmer všade. Šťava z púpavy pomáha proti únave a dobrou správou je, že celá bylinka, od koreňa až po kvety, je jedlá. Tou zlou správou je, že mnoho ľudí, namiesto toho, aby ju pozbierali, ju pokosia. Pomáha pri cukrovke, rozpúšťa žlčníkové kamene, prečisťuje črevá, žalúdok, obličky, zbavuje krv toxínov a zlepšuje stav pleti. Začína rásť na jar, kedy je jej zber najvhodnejší. Môžete z nej urobiť čaj alebo ju konzumovať aj čerstvú v šalátoch (maximálne šesť stoniek denne po dobu jedného až dvoch týždňov). Koreň môžete vysušiť a neskôr ho používať do jedla alebo do čajov. Dajte si však pozor, aby ste ho nepresušili, pretože potom ho napádajú červy alebo nevysušili málo, lebo je náchylný na plesnenie. Z kvetov si môžete pripraviť zdravý sirup alebo med. Natrhajte si dostatočné množstvo kvetov púpavy (zhruba jeden veľký košík), poriadne ich umyte, dajte do hrnca a zalejte litrom vody. Pridajte nakrájaný citrón alebo pomaranč a varte. Keď voda zovrie, nechajte povariť asi štvrť hodinu. Na druhý deň preceďte zmes cez plátno a z kvetov a ovocia vytlačte čo najviac tekutiny. Pridajte cukor a varte až kým zmes nezhustne. Čím dlhšie budete variť, tým bude zmes hustejšia. Potom nalejte do zaváraninových pohárov a zavrite. Púpavový med môžete užívať počas celého roka, aj ako prevenciu proti chorobám.
Sedmokráska obyčajná nie je ani zďaleka obyčajná! Rastie takmer všade a rozpozná ju aj malé dieťa. Obsahuje veľa vitamínov a minerálov, podporuje obranyschopnosť organizmu, trávenie, odstraňuje bolesti brucha, čistí obličky, močové cesty a pečeň, znižuje hladinu cukru v krvi a lieči kožné ochorenia. Najlepšie je zbierať rastlinky, ktoré majú stopku dlhú približne tri centimetre. Môžete ich usušiť alebo priamo z čerstvých uvariť čaj. Sušené sedmokrásky odložte do dobre uzavretej nádoby, aby vydržali čo najdlhšie. Môžete ju využiť nielen na vnútorné, ale aj vonkajšie účely. Odvar zo sedmokrásky je liečivý a hojivý a môžete ním čistiť aj rany. Dve polievkové lyžice sedmokrásky varte na miernom ohni a po desiatich minútach odstavte. Namočte čistú látku a prikladajte ju na postihnuté miesto.
Všetky bylinky by ste mali zbierať na odľahlých miestach, ďaleko od mestského smogu. Tie sú najzdravšie. Nebojte sa a smelo vykročte na prechádzku spojenú so zbieraním byliniek.