Zázrak zvaný jarná cibuľka

 

Jarná cibuľka je vlastne mladá cibuľa, ktorá je zbieraná oveľa skôr než dozreje. Pri jarnej cibuľke určite neplatí, že ak ju vyberieme skôr, je nedozretá a tým pádom nevhodná na konzumáciu. Práve naopak. V tomto malom zázraku sa nachádza množstvo prospešných látok, vitamíny C, B, A a taktiež aj draslík, horčík, vápnik, meď, mangán, chróm a železo. Obsahuje alicín a iné sírnaté zlúčeniny, ktoré pomáhajú predchádzať infekciám, zabíjajú v tele baktérie a znižujú krvný tlak a hladinu cukru v krvi.

Jarná cibuľka by v jedálničkoch určite nemala chýbať a dala by sa charakterizovať ako potravina, za ktorú dostanete veľa muziky za málo peňazí. Pravidelná konzumácia sa oplatí:

Zdravé kosti: okrem už spomínaných minerálov a vitamínov, obsahuje aj veľké množstvo vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pre zdravé kosti. Zabraňuje vzniku osteoporózy a podporuje spevnenie kostí.

Zdravé srdce: jarná cibuľka podporuje správnu činnosť kardiovaskulárneho systému a vitamíny C a A znižujú riziko srdcových chorôb.

Zdravý žalúdok: pomáha pri tráviacich ťažkostiach a uľavuje od bolesti žalúdka. Obsahuje vlákninu, ktorá je veľmi dôležitá pre správne fungovanie tráviaceho systému. V sto gramoch jarnej cibuľky sa nachádza až 2,6 gramov vlákniny, čo predstavuje doporučené množstvo dennej dávky.

Kráľovná aj v kuchyni

Pýtate sa, aké má využitie napríklad v kuchyni? Jednoducho ju môžete dať úplne všade! Dochutíte ňou jedlá, ozdobíte ich, nielenže budú vyzerať esteticky krajšie ale budú mať aj lepšiu chuť. Môžete ňou napríklad nahradiť aj pažítku. Ale nemusíte sa báť aj trošku zaexperimentovať a mať ju nielen ako doplňujúcu potravinu, ale aj ako hlavnú ingredienciu. Vyskúšajte napríklad jarnú polievku.

Jarná polievka

Potrebujeme: 1 zväzok jarnej cibuľky (približne 5 – 6 cibuliek), 2 strúčiky cesnaku, 3 väčšie zemiaky, 1 liter zeleninového vývaru, čierne korenie, soľ, opečený chlieb.

Postup: Nadrobno nakrájame cibuľku aj s vňaťou a mierne popražíme. Potom pridáme na kocky nakrájané zemiaky a premiešame (množstvo zemiakov závisí od toho, akú konzistenciu polievky máte radi, ak máte radi hustejšiu, kľudne pridajte viac zemiakov aj viac cibuľky). Všetko zalejeme vývarom a ochutíme. Prikryjeme a varéme na miernom plameni. Keď sú zemiaky uvarené, pridáme prelisovaný cesnak, polievku premiešame a stiahneme zo sporáka. Ochutnáme a podľa chuti pridáme soľ alebo korenie. Keď je polievka dochutená, rozmixujeme ju tyčovým mixérom a môžeme podávať. Na ozdobu pridáme najemno nakrájanú vňať jarnej cibuľky a opečený chlieb. Dobrú chuť!