Prichádzajú dlhé zimné večery a my sa máme možnosť venovať aj príprave výnimočných pochúťok, napríklad z gaštana jedlého.
Viete, že vôňa pečených gaštanov neodmysliteľne patrí k jeseni? Ani vy jej nedokážete odolať? Pokojne si ich doprajte. Jedlé gaštany nie sú iba bezcenná masa, práve naopak, sú veľmi výživným zdrojom energie pre svaly, mozog i pre nervy. Predovšetkým sú bohaté na vitamíny A, B, C a E, minerály a stopové prvky, najmä vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo, meď, síru a chlór. Keďže majú minimálny obsah tuku, môžu ich bez obáv jesť aj ľudia s vysokým tlakom, cievnymi a so srdcovými chorobami. Gaštany neobsahujú lepok ani glukózu a fruktózu, preto sú ideálne aj pre diabetikov a celiatikov. Komplex látok obsiahnutých v gaštanoch priaznivo pôsobí na vlasy a pokožku, proti únave a stresu. Zlepšuje činnosť mozgu, spomaľuje zhoršovanie pamäti spojené so starnutím, podporuje krvný obeh a činnosť srdca. V ľudovom liečiteľstve sa odvar z listov gaštana jedlého používa na liečbu kašľa a respiračných problémov.
Na gaštanoch je najlepšie azda to, že sú rovnako chutné v sladkých aj v slaných jedlách. Z gaštanov totiž pripravíte rôzne maškrty, ako je pyré, jazýčky, náplne do múčnikov alebo samotné koláče z gaštanovej múky. Gaštanovým krémom môžete naplniť palacinky a lievance alebo ho používať ako nátierku na chlieb. Zároveň sú však varené gaštany skvelé ako príloha k mäsu alebo sa hodia aj na prípravu plnky do pečeného kuraťa či morky.
Pečené gaštany so zemiakmi
Narežte gaštany a pečte ich v rúre pri 200 stupňoch asi 20 minút. Zatiaľ si pripravte zemiaky – ošúpte ich, prerežte na polovičky a zabaľte do tenších plátkov slaniny. Poukladajte na pekáč vymastený maslom – reznou stranou dolu. Osoľte a okoreňte. Keď vyberiete gaštany z rúry upečené, dajte do nej pripravené zemiaky a pečte tak 25 minút. Zatiaľ nechajte gaštany vychladnúť a ošúpte ich. K upečeným zemiakom potom pridajte ošúpané gaštany a zalejte vývarom (ak ho nemáte, pripravte si ho z bujónu, deci stačí). Potom ešte pečte zhruba 15 minút a podávajte s plátkami masla, ktoré sa na zemiakoch topia a celé to chutí úžasne!
Gaštanovo-šošovicová polievka
Na gaštanovo-šošovicovú polievku potrebujeme dužinu z gaštanov, kari korenie, šošovicu, zeleninový vývar, kurkumu, čierne korenie, čili (ale nemusí byť), morskú soľ. Na olivovom oleji orestujeme povarenú gaštanovú dužinu, pridáme kari korenie a šošovicu, zalejeme troškou vody a chvíľu ešte dusíme. Gaštanovo-šošovicovú zmes zalejeme zeleninovým vývarom (ak má byť z kocky, tak iba v bio kvalite), nakoniec ešte ochutíme kurkumou, čiernym korením, paprikou a morskou soľou. Povaríme, kým nebudú gaštany mäkké. Polievku rozmixujeme, ozdobíme petržlenovou vňaťou.
Hoci je už november, ešte sa iste nájdu oblasti, kde možno aj dnes zbierať spopod stromov napadané gaštany. Tieto síce nie sú určené na jedenie, ale sú obľúbené hlavne medzi deťmi. Radi z nich tvoria postavičky, ktoré spájajú pomocou zápaliek a tešia sa spoločne s rodičmi z výtvorov, ktoré sa im podarilo urobiť. Pagaštan konský však poslúži aj ako liek. Iste mnohí nevedia, že prívlastok konský dostal zrejme preto, že v minulosti ho dávali koniari svojim miláčikom do krmiva. Ak boli choré, pomohol im vyzdravieť, lebo mal silu uvoľniť tuhý hlien v prieduškách.
Viete, že extrakt z pagaštanu konského ocenia pacienti, ktorých trápi varikóza lebo posilňuje oslabené žily, zabraňuje vzniku trombózy a znižuje krehkosť vlásočníc. Čo sa týka žíl, zachádza ešte ďalej – tlmí opuchy a posilňuje žily. Dobrý je aj na ekzémy.
Pagaštan sa využíva aj pri chorobách, akou je dna, ak bolia kosti alebo chrbtica. O tom svedčí aj poznatok z minulosti. Reumatikom lekári odporúčali pagaštanový kúpeľ, čo pomáhalo odstrániť bolesť z ich poskrúcaných kĺbov. Semená však museli byť čerstvé. Nápomocný je aj pri opuchoch po zlomeninách. Uplatnenie si našiel aj v estetickej medicíne. Pridáva sa do ochranných krémov, pretože jednou z jeho výhod je, že bráni v tom, aby sa koža po slnení zapálila.
Viac ako vnútorne, sa pagaštan využíva zvonku. Aby jeho pozitívnych účinkov nebolo málo, ak si ich rozložíte doma na dlážku a naboso po nich postúpate (nepríjemná predstava, no účinná terapia), podporíte v nohách prekrvenie. A studeným chodidlám môžete dať zbohom. Kúru však opakujte.
Pagaštany môžete aj ohriať a zatočiť s bolesťou kĺbov. Vložte ich viac do vrecúška, to ohrejte v mikrovlnnej rúre. Prikladajte ich potom teplé na boľavé miesta kostí, napríklad na chrbticu. Malo by sa vám uľaviť.
Ľudoví liečitelia, ktorí sa skutočne vyznajú v tajomstvách prírodnej liečby, tvrdia, že gaštan dokáže odoberať prebytočnú energiu. Aj podľa tradičných ázijských medicín vznikajú mnohé ochorenia z prebytku energiu. Patrí k nim aj reuma a artróza. Ak chcete z gaštanu profitovať čo najdlhšie, nazbierané plody skladujte v kameninovej nádobe v interiéri. Takto môžete pri príprave nových liečivých balíčkov do postele postupne odčerpávať zo zásoby aj niekoľko mesiacov.
Nosenie gaštanov vo vreckách má pomôcť ako prevencia pred nachladnutím a na posilnenie imunity. Gaštany totiž pohlcujú škodlivé elektrické výboje a pomáhajú zbaviť sa aj nervozity, agresivity či zlej nálady. Ak neveríte na energetické čáry-máry, využite gaštany vo vreckách ako praktickú masážnu pomôcku. Rada starých mám je rukami vo vreckách gaštany miesiť, kotúľať, posúvať prstami. Prospieva to malým kĺbom prstov a zároveň podporuje prekrvenie rúk v chladnom počasí. Skúste to počas prechádzky či čakaní na autobus.
Krém na kĺby
Desať rozdrvených alebo nakrájaných gaštanov vložte do skleneného pohára a zalejte alpou alebo liehom. Nechajte niekoľko týždňov lúhovať pri izbovej teplote – stačí 20 dní a tekutina zhnedne. Získa konzistenciu ako želé, takže to je správny čas začať ho používať. Takýto liehový bylinný extrakt z pagaštanu konského pomáha proti bolestiam kĺbov a chrbtice. Natierajte ho na boľavé miesta. Bolesť zvykne po štvrť, polhodinke odznieť. Takúto zmes môžete využiť aj proti zápalu kŕčových žíl.