Akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová sa stala súčasťou projektu s názvom Prevencia nádorov v práci (CPW – Cancer Prevention at Work), zameraného na zlepšenie a rozšírenie primárnej prevencie rakoviny v pracovnom prostredí. Má medzinárodný charakter a participujú na ňom viaceré krajiny Európy. Potrvá niekoľko rokov a jeho cieľom je predchádzať rôznym zdravotným komplikáciám, spojených s bakteriálnymi a vírusovými ochoreniami.
Viac nám povedala Miriam Kočtúchová Blažinová, koordinátorka projektu v ŽP a.s.
O čom je projekt Prevencia rakoviny pri práci a kto je jeho autorom?
– Prvotná myšlienka sa zrodila na pôde Bolonskej univerzity v Taliansku. Oslovené boli viaceré európske štáty, vrátane Slovenska. Pre našu krajinu je koordinátorom Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. V rámci Slovenska boli vybrané dve veľké inštitúcie – Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica a akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová. Projekt je financovaný výhradne z prostriedkov Európskej únie a zapojených je celkovo 19 európskych organizácií z Talianska, Španielska, Rumunska, Dánska, Českej republiky a Nemecka, pričom potrvá až do roku 2027.
Vieme, že projekt je najmä o prevencii. Skúste ale bližšie opísať jeho podstatu.
– Hlavným cieľom je primárna prevencia pred rakovinou žalúdka prostredníctvom skríningu a liečby baktérie Helicobacter pylori, ďalej prevencia rakoviny pečene prostredníctvom skríningu a liečby vírusu hepatitídy C (HCV) a prevencia zhubných nádorov, súvisiacich s ľudským papilomavírusom (HPV). Konkrétnymi krokmi, ako je testovanie protilátok v krvi proti HCV, použitie spoľahlivých testov na určenie prítomnosti baktérie Helicobacter pylori či možnosť zaočkovať sa, chceme zabrániť ich vzniku. Vedenie firmy si totiž praje, aby zamestnávala zdravých ľudí, ktorí podajú plnohodnotný výkon. Dohľad nad zdravím pri práci je povinný vo všetkých európskych krajinách. Výnimkou nie sme ani my, preto sme zaujali kladné stanovisko a zapojili sa.
Prečo je projekt zameraný práve na tieto tri ochorenia?
– Spomínané ochorenia majú infekčný charakter, čiže sa dokážu ľahko prenášať z človeka na človeka viacerými spôsobmi, takisto pri transfúzii krvi, pri tetovaní a podobne. Primárnym cieľom je týmto ochoreniam zabrániť. Na konci celého projektu bude vyhodnotenie a urobí sa štatistika. Z nej vieme zistiť, ako sme na tom po zdravotnej stránke a, samozrejme, pacientov liečiť. Len pre zaujímavosť, chronické infekcie predstavujú u ľudí hlavnú príčinu rakoviny a sú zodpovedné za asi 13 percent jej celosvetového výskytu. Ľudský papilomavírus, vírus hepatitídy C a baktéria Helicobacter pylori sú spolu zodpovedné za 75 percent týchto prípadov alebo 10 percent celkovej záťaže ľudí rakovinou.
Prečo bola do projektu vybraná práve naša akciová spoločnosť?
– V prvom rade musím zdôrazniť, že spomínané ochorenia nemajú žiaden priamy súvis s podbrezovskými železiarňami. Naším zamestnancom nehrozí žiadne riziko, ani sa dané ochorenia u nás vo fabrike nevyskytujú vo zvýšenej miere. V projekte budú skúmané populácie rôznych odvetví, ako zdravotnícki pracovníci, hutníci, kovoobrábači, výrobní robotníci, pracovníci maloobchodu či finančných inštitúcií. Ďalším dôležitým faktom bolo osloviť vzorku aspoň 1000 ľudí, takže sa počítalo s veľkými podnikmi. V neposlednom rade to bola nutnosť mať vlastnú pracovnú zdravotnú službu, ktorá pozostáva z lekárov, verejných zdravotníkov a sestier. Preto bola oslovená nemocnica v Banskej Bystrici a Železiarne Podbrezová.
V rámci projektu vznikol v ŽP a.s. tím, ktorý sa skladá z viacerých členov. Kto je jeho súčasťou?
– Na čele projektu stojí Ján Villim, člen Predstavenstva a personálny riaditeľ akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová. Ďalej som to ja ako koordinátorka, kolegyňa Ľubica Latináková, lekárky z nášho zdravotného strediska Eva Murínová a Erika Kapustíková, naše zdravotné sestry Bohuslava Korbelová a Ľuboslava Kamenská a Monika Gondová, ktorá zabezpečuje projekt po ekonomickej stránke.
Poďme k tomu najdôležitejšiemu. Ako bude projekt prebiehať?
– V rámci pravidelných lekárskych prehliadok budú lekárky a zdravotné sestry v našom zdravotnom stredisku ponúkať zamestnancom možnosť zapojiť sa do projektu. Samozrejme, v rámci lekárskej prehliadky nemá lekárka dostatok času venovať sa dlhší čas konkrétnym zamestnancom. Preto chceme realizovať aj osobné stretnutia pre pracovníkov, ktorí prejavia záujem. Ja a kolegyňa Ľubica Latináková, ako verejní zdravotníci, si ich pozveme do zasadačiek v novom alebo starom závode, prípadne sme ochotné osobne prísť za nimi na jednotlivé pracoviská. Dostanú od nás dotazníky na vyplnenie, vysvetlíme im bližšie o čo ide a v prípade potreby im budeme odpovedať na otázky. Ak budú mať zamestnanci záujem, môžu si nechať odobrať krv u nás v zdravotnom stredisku. Tá bude následne zaslaná na rozbor a v prípade pozitivity budú kontaktovaní a odporučení k lekárovi – špecialistovi kvôli nastaveniu liečby. Navyše, proti papilomavírusu je možnosť zaočkovať sa, čo je najúčinnejšia prevencia. Očkovanie si zamestnanec najskôr uhradí sám a následne bude preplatené z prostriedkov projektu po predložení pokladničného dokladu.
Aké otázky budú obsahovať jednotlivé dotazníky?
– Najskôr chcem všetkých ubezpečiť, že dotazníky budú anonymné. Jedine vo vstupnom dotazníku vyplnia zamestnanci svoje meno a telefónne číslo, ale to len pre prípad, že by mali pozitívny výsledok krvného testu. Vtedy ich musíme kontaktovať. Ak by si s niečím nevedeli poradiť, oslovia nás a my im ochotne pomôžeme. Každé ochorenie predstavuje iný typ dotazníka. Dotazníky sú momentálne vo fáze príprav a pripomienkujú sa jednotlivými partnermi zapojenými do projektu. Napríklad, dotazník k HPV vypracováva RÚVZ Banská Bystrica, k HCV Rumunsko a k HP Španielsko. Otázky sa týkajú životného štýlu a zdravotného stavu, povolania a podobne. Okrem dotazníkov budú zamestnanci podpisovať aj informovaný súhlas. Každá krajina môže použiť pri diagnostike ochorení vlastné testovacie súpravy, aj následnú liečbu antibiotikami, nakoľko všade sa používajú iné metódy.
Môžu sa zapojiť aj ľudia, ktorí nie sú zamestnancami našej spoločnosti?
– Áno, ale iba blízki rodinní príslušníci. Ak bude niekto na základe krvných testov pozitívny, budú oslovení aj rodinní príslušníci.
Kedy sa začne projekt realizovať?
– Realizácia by sa mala uskutočniť v najbližších mesiacoch. V novembri a decembri chceme pilotne začať na menšej vzorke ľudí, odskúšame si, ako to pôjde aj z časového hľadiska. Po novom roku už začneme ľudí oslovovať na lekárskych prehliadkach a budeme veľmi radi, ak sa nám zamestnanci, ktorí nechodia na pravidelné lekárske prehliadky, sami ozvú, že sa chcú do projektu zapojiť. Momentálne sme stále vo fáze príprav a dolaďovania všetkých detailov. Postupne budeme uverejňovať ďalšie informácie, ktoré sa dozvedia aj čitatelia novín Podbrezovan. Projekt je bezplatný, ľudia, ktorí sa zapoja, nič neplatia, obetujú akurát niečo zo svojho času. Projekt nepredstavuje náklady ani pre podbrezovské železiarne.
Na koho sa môžu, v prípade otázok, obrátiť naši zamestnanci?
– Môžu nám poslať mail na koctuchova@zelpo.sk alebo latinakova@zelpo.sk, prípadne zavolať na klapky 2762 alebo 2763.
V ďalších vydaniach novín Podbrezovan sa bližšie pozrieme na jednotlivé ochorenia.