Zo sveta ocele

 

Kto sú najväčší producenti a spotrebitelia ocele?

Zdroj: focus.hnonline.sk

Podľa Worldsteelu, Svetového združenia pre oceľ, sa vyrobilo minulý rok 1,7 miliardy ton ocele.

Prvé miesto v rebríčku producentov si drží Čína s podielom na výrobe 49 percent, nasledujú ju krajiny Európskej únie s dominanciou Nemecka a Talianska, ktoré predstavujú desať percent. Japonsko a India majú šesť percent, Spojené štáty päť, Južná Kórea a Rusko štyri percentá, Turecko a Brazília dve.

Najväčším spotrebiteľom, je podobne ako pri výrobe, Čína nasledovaná Európskou úniou, Spojenými štátmi, Indiou, Japonskom a Južnou Kóreou.

A prečo si USA vybrali pre clá oceľ? Dôvod je jednoduchý – sú jej najväčším dovozcom. V minulom roku jej dovoz do krajiny predstavoval osem percent z celosvetového množstva. Dovážajú ju z viac ako 110 krajín, k jej najväčším dodávateľom patrí Kanada a Európska únia, teda presne tie krajiny, voči ktorým USA namierili aj svoje clá.

 

Hutníctvo výrazne rastie a poháňa celý slovenský priemysel

Zdroj: biznisklub.sk

Hutnícky priemysel na Slovensku dosiahol v poslednom roku veľmi dobré výsledky a bol jedným z hlavných ťahúňov rastu celého priemyslu. Vývoj vo svete navyše ukazuje, že v tomto trende by mal pokračovať. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Euler Hermes zameranej na hutnícky priemysel.

Hutníctvo v minulom roku utŕžilo takmer deväť miliárd eur, čo je o 19 percent viac, ako rok predtým. Darilo sa mu najmä na zahraničných trhoch, keďže až tri štvrtiny produkcie smerovali do cudziny.

Pridaná hodnota v tomto odvetví sa medziročne zvýšila až o 18 percent, čím prekonala všetky ostatné odvetvia. Na porovnanie, tvorba pridanej hodnoty sa v automobilovom priemysle prepadla o takmer 4,5 percenta.

Za úspechom odvetvia stálo najmä to, že sa zvýšila cena ocele, prijali sa opatrenia na zníženie dovozu vybraných oceľových výrobkov za dumpingové ceny a tiež to, že sa oživil dopyt po oceľových produktoch.

„Skvelé výsledky boli dosiahnuté i napriek nepriaznivým podmienkam, ako napríklad nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, či rekordné ceny elektrickej energie. Navyše, keďže celé odvetvie je veľmi výrazne exportne zamerané, muselo sa vyrovnať aj s ďalšími vplyvmi či politikami iných krajín,“ uviedol Martin Bak, Risk Manager spoločnosti Euler Hermes.

Hutníctvo by si podľa analýzy malo silné postavenie udržať aj naďalej. Svetová asociácia výrobcov ocele očakáva trojpercentný nárast dopytu, pričom najrýchlejšie, o 5,3 percenta, by mal rásť práve trh v Európskej únii. Odvetvie však musí aj naďalej počítať s rôznymi rizikami.