Začiatkom marca oslávila spoločnosť ŽP Informatika s.r.o. pätnáste výročie svojho vzniku. Jej história sa však začala písať oveľa skôr. V roku 1967 v národnom podniku Švermove železiarne Podbrezová vznikol prvý samostatný odbor so zameraním na automatizované riadenie a elektronické spracovanie údajov. V aktuálnom roku si tak pripomíname už päťdesiate piate výročie odvtedy, ako začala v našej spoločnosti fungovať výpočtová technika. V roku 2006 bola informatika odčlenená od Železiarní Podbrezová do firmy GAMO, a po roku, 1. marca 2007, bola vytvorená dcérska spoločnosť ŽP Informatika s.r.o. Pri tejto príležitosti sme oslovili jej generálneho riaditeľa, Ing. Jána Gaboňa, aby zhodnotil toto obdobie.
„Aj keď aktuálne žijeme pätnástym výročím existencie spoločnosti, naša história, bez ktorej by sme dnes neboli tam, kde sme, je o 55 rokov dlhšia. V nej sa uskutočnili mnohé strategické rozhodnutia, ktoré definovali zásadné míľniky v smerovaní rozvoja informačných a komunikačných technológií (IKT), prioritne v prostredí Železiarní Podbrezová,“ povedal na úvod.
V tom čase malo rozhodujúci vplyv na budúcu podobu informačných systémov rozhodnutie realizovať vývoj aplikačného programového vybavenia vlastnými silami, namiesto komerčných vývojových platforiem.
„V roku 2000 sme v rámci hľadania nového objektovo orientovaného jazyka nezviazaného s platformou operačných systémov vsadili na Javu. S odstupom času sa toto rozhodnutie ukazuje ako správne a v tej dobe ako nadčasové. Prirodzeným vyústením týchto krokov bolo aj následné znižovanie heterogenity operačných databázových systémov a technickej infraštruktúry. Tieto skutočnosti, spolu s neustálym sledovaním a implementovaním nových trendov v IKT, rovnako ako potrieb našich zákazníkov, nás viedli k ďalšiemu smerovaniu,“ pokračoval riaditeľ.
Vlastná vývojová infraštruktúra
Možno konštatovať, že ŽP Informatika s.r.o. je po pätnástich rokoch samostatného vývoja konsolidovanou spoločnosťou, ktorá je schopná poskytovať požadované komplexné služby a riešenia v oblasti informačných a komunikačných technológií, prioritne pre skupinu ŽP Group, ale zároveň aj pre externých zákazníkov. Na začiatku pôsobenia, ako samostatnej spoločnosti, bolo nevyhnutné v krátkom časovom úseku vybudovať chýbajúce vnútorné štruktúry, doplniť legislatívu, vybudovať obchodný a ekonomický úsek.
„Aj s odstupom času môžeme konštatovať, že tieto procesy sme úspešne zvládli. Ako jedna z prvých IT firiem na Slovensku sme úspešne prešli cestou štandardizácie IT procesov, ktoré sú deklarované v odporúčaniach ITIL a následne aj norme ISO 20000 so špecifikáciou na poskytovanie outsourcingových IKT služieb,“ doplnil.
Jedným zo základných predpokladov dosiahnutia uvedených míľnikov bolo definovanie stratégie spoločnosti na konkrétne časové obdobia. Tak, ako bolo konštatované v úvode, v rámci vývoja informačných systémov a aplikácií sa potvrdilo, že vybudovanie nosnej infraštruktúry postavenej na technológiách JAVA bolo nespochybniteľne správne. „Vsadili sme na technológiu, ktorá nás preniesla úspešne dvomi desaťročiami, pričom je neustále modernizovaná,“ doplnil J. Gaboň.
Ešte silnejší rozmach má vlastná vývojová infraštruktúra, ktorú pracovníci ŽP Informatika posledných pätnásť rokov výrazne obohatili o väčšie možnosti a rozsiahly programovací aparát, komunikačnú a integračnú platformu, doménovú infraštruktúru, systém vystavovania aplikácií bez prerušenia služby, udalostný a notifikačný systém, automatické kompilovanie kódu a podobne.
„V rámci technologických trendov sme do infraštruktúry integrovali rozhranie pre mobilný svet, konkrétne pre platformy Android, iOS, macOS a aktuálne stojíme pred dokončením rozhrania aj pre webový svet. V priemysle je pomerne novou a užitočnou špecialitou rozhranie na PLC riadiace systémy vo výrobe a dnes vieme snímať a spracúvať údaje zo snímačov strojov a zariadení. V teréne a výrobných halách komunikujú naše aplikácie na mobilných počítačoch od amerického výrobcu Zebra bezdrôtovo, čo je úplne bežná prax,“ pokračoval.
Ďalšími krokmi sú implementovanie rozhrania na skladové riadiace systémy, ako sú Jungheinrich, Modula, systém na zakladanie rúr v AS3. „Snažíme sa o približovanie k štandardu Priemyslu 4.0, ktorého zavedenie sa čoraz viac stáva pre ŽP a.s. nevyhnutným,“ dodal J. Gaboň.
Systém má slúžiť
V oblasti vývoja evidenčných systémov sa ŽP Informatika za posledných 15 rokov sústredila na prerobenie všetkých existujúcich systémov do nových technológií, ktoré máme u nás štandardizované, prioritne do Javy. Aktuálne prebieha inovácia systému výroby, dosiaľ najväčšieho projektu v histórii spoločnosti, kde si už nemôžeme dovoliť bežať v archaických technológiách po stránke softvérovej alebo hardvérovej.
„Doba pokročila, používateľ nemôže bojovať so systémom, ale naopak, systém mu musí slúžiť maximálne efektívne. Nastúpili sme na trend automatizácie procesov, kde šetríme čas a náklady zákazníka, zvlášť v dobe stále väčšieho nedostatku kvalifikovaného personálu. Samozrejme, systém výroby je bezpochyby najrozsiahlejší, ale nezaostávajú za ním ani ekonomické systémy, ako sú účtovníctvo, finančný server a MTZ, ktoré máme nasadené v spoločnostiach ŽP a ŽĎAS,“ vysvetlil.
Ďalej je to komplexný systém vnútropodnikovej prepravy, ktorý prinesie podporu riadenia logistiky prepravy materiálu, tovaru, majetku, či odpadu v podniku a tiež mnoho ďalších, ako Obchod, Obchodný portál, Atesty, Registratúra s napojením na elektronické schránky, Archív elektronických dokumentov, Plánovanie a realizácia investícií, Dlhodobý majetok, Prístupový a dochádzkový systém a mnoho ďalších väčších či menších systémov.
„Nechceme opomenúť, že u niektorých systémov ide už o druhú generáciu v Java infraštruktúre. U štandardizovaných pritom hovoríme aj o opakovaných implementáciách, a to vo viacerých spoločnostiach ŽP Group, buď v unifikovanom formáte alebo kombinovane aj so zohľadňovaním ich špecifík. Špeciálne na kľúč sme vyvinuli odvetvovo-orientované systémy pre ŽP EKO QELET, Žiaromat Kalinovo, ZEDKO na podporu ich Business Core procesov. V oblasti Business Intelligence sme integrovali QlikSense – analytický nástroj pre podporu dátovo-riadeného rozhodovania,“ pokračoval J. Gaboň.
V rámci zabezpečenia prevádzky a rozvoja IT infraštruktúry za hodnotiace obdobie došlo minimálne k jednej generačnej výmene kompletnej IT technológie. V oblasti serverovej infraštruktúry beží od roku 2017 ŽP Informatika na novom, výkonnejšom, spoľahlivejšom, škálovateľnejšom hardvérovom vybavení, na ktorom, okrem materskej ŽP a.s., prevádzkuje aj množinu serverov pre dcérske, prípadne iné spoločnosti.
„Podobným vývojom obmeny, ale predovšetkým rastu, prešlo aj úložisko dát, na ktoré sú v súčasnosti okrem výkonu kladené, vzhľadom na multimediálnu dobu, stále väčšie kapacitné požiadavky. Pre všetky tieto technológie umiestnené v dvoch dátových centrách je nevyhnutné zabezpečiť napájanie, zálohovanie, chladenie, monitoring v režime 24×7,“ povedal.
Držia krok s najlepšími
Obrovský pokrok nastal aj v oblasti koncových zariadení. Aplikácie vytvorené programátormi spoločnosti, ale aj dodávateľskými firmami, prevádzkuje ŽP Informatika na výkonnejších klasických počítačoch, minipočítačoch, notebookoch, termináloch, priemyselných termináloch či mobilných zariadeniach. Tie so servermi komunikujú výkonnejšími a rýchlejšími sieťami, dnes už bežne bezdrôtovo na mnohých miestach ŽP a.s. z domu, bez potreby prítomnosti na pracovisku. Okrem počítačov takto, vďaka videokonferenčným systémom, komunikujú aj zamestnanci navzájom, prípadne s dodávateľmi a odberateľmi.
„Všetky moderné technológie ale prinášajú množstvo bezpečnostných rizík, a preto aj v oblasti kybernetickej bezpečnosti musíme držať krok s najlepšími,“ upozornil riaditeľ.
Pri spätnom pohľade na 15 rokov existencie samostatnej spoločnosti, ale aj tých 55 rokov dozadu, nemožno prehliadnuť atribút, ktorý je s informačnými technológiami spojený od ich samotného vzniku. Tempo rozvoja, neustály tlak na zvládnutie nových technológií, na tých, ktorí s nimi pracujú, ďalej rozvíjajú a tvoria pridanú hodnotu, či už vo forme aplikačného programového vybavenia, ale aj technickej infraštruktúry.
„Pri spätnom pohľade si, jednoducho, uvedomíme, čo všetko naši aktuálni ako aj bývalí zamestnanci dokázali za tie desiatky rokov zvládnuť. A za to by som chcel všetkým bez rozdielu vyjadriť rešpekt a srdečné poďakovanie,“ povedal J. Gaboň.
Základným predpokladom úspešnosti každej spoločnosti, obzvlášť pôsobiacej v IT prostredí, je jej personálne zabezpečenie. Uvedené dlhodobo platné konštatovanie nadobudlo v poslednom období nevídaný nárast dopytu po IT profesiách. Situácii je potrebné venovať osobitnú pozornosť, najmä v rámci mzdového ohodnotenia, možnosti zvyšovania kvalifikácie, tvorby a zabezpečení personálnych rezerv, poskytovaní zamestnaneckých výhod.
Reakcia na nové výzvy
„Situácia s náborom kvalifikovaných IT špecialistov je osobitne v našom regióne veľmi zložitá. Z uvedeného dôvodu je nevyhnutné aj naďalej rozvíjať projekty spolupráce so strednými ako aj vysokými školami v podobe organizovania odborných krúžkov, seminárov a prezentácií, participácii na samotnom vzdelávacom procese, zabezpečení exkurzií, brigád, odbornej praxe a tiež realizáciou podnikových štipendií a vytvorením podmienok pre samotný nábor nových zamestnancov,“ povedal.
A aké ciele má spoločnosť v ďalších rokoch? „Byť spoľahlivým partnerom všetkým, pre ktorých sú informačné a komunikačné technológie prostriedkom k dosiahnutiu prosperity a rozvoja. V dnešnej, extrémne rýchlo sa vyvíjajúcej dobe, obzvlášť v prostredí informačných technológií, je schopnosť firmy reagovať na nové výzvy, technológie a požiadavky zákazníkov rozhodujúcim faktorom jej úspechu. Ten nie je možný bez personálneho zabezpečenia. O to viac, ak sa poskytovaný produkt, prípadne služba, nedá jednoducho nahradiť komerčnou ponukou. Udržať stabilný a odborne zdatný personál, ktorým aktuálne disponujeme, je pre nás prioritou,“ dodal na záver J. Gaboň.